Disa arsye pse jeni vazhdimisht të etur - Gazeta Express
string(39) "disa-arsye-pse-jeni-vazhdimisht-te-etur"

Disa arsye pse jeni vazhdimisht të etur

Keshilla Mjekësore

Gazeta Express

21/02/2024 20:47

Edhe pse etja e shtuar në shumicën e rasteve tek njerëzit është pasojë e marrjes së pamjaftueshme të lëngjeve, rritjes së aktivitetit fizik, konsumit të ushqimeve të kripura apo djersitjes, ndonjëherë mund të tregojë disa probleme të tjera shëndetësore që nuk duhet t’i anashkalojmë.

Siç paralajmërojnë mjekët, ndonjëherë trupi ynë në këtë mënyrë përpiqet të na tregojë se po vuajmë nga disa gjendje të cilat, nëse nuk njihen në kohë, mund të sjellin pasoja të shumta të padëshiruara.

Lexo Edhe:

Disa nga ato kushte janë:

diabetit

aneminë

ulur presionin e gjakut

dehidratim

çrregullime të tiroides.

Përveç këtyre kushteve, mjekët shpjegojnë gjithashtu se etja e shtuar mund të jetë pasojë e marrjes së disa medikamenteve. Më shpesh bëhet fjalë për barna si antipsikotikët, antidepresantët, antikonvulsantët apo antikolinergjikët sepse mund të shkaktojnë tharje të gojës dhe në këtë mënyrë të nxisin më tej etjen.