Dina Boluarte - presidentja e parë e Perusë - Gazeta Express
string(41) "dina-boluarte-presidentja-e-pare-e-peruse"

Dina Boluarte – presidentja e parë e Perusë

Lajme

Gazeta Express

08/12/2022 7:12

Peruja ka një presidente grua për herë të parë, pasi ish-presidenti Pedro Castillo u fajësua – disa orë pasi ai u përpoq të shpërndante parlamentin.

Dina Boluarte – më parë nënkryetare – u betua pas një dite dramatike në Lima të mërkurën.

Lexo Edhe:

Më herët gjatë ditës, Castillo kishte thënë se po zëvendësonte Kongresin me një “qeveri të jashtëzakonshme emergjente”.

Por ligjvënësit e injoruan këtë dhe në një mbledhje urgjente e akuzuan atë. Më pas ai u arrestua dhe u akuzua për rebelim.

Raportet në mediat lokale thonë se ai po shkonte drejt ambasadës meksikane në kryeqytet kur u arrestua.

Zonja Boluarte, një avokate 60-vjeçare, tha se do të qeverisë deri në korrik të vitit 2026, kur do të kishte përfunduar presidenca e Castillo.

Duke folur pas betimit, ajo bëri thirrje për një armëpushim politik për të kapërcyer krizën që ka kapluar vendin.

“Ajo që unë kërkoj është një hapësirë, një kohë për të shpëtuar vendin,” tha ajo. /Express