“Digjet” Franca, më shumë se 3 milionë njerëz dolën në protesta - Gazeta Express
string(60) "digjet-franca-me-shume-se-3-milione-njerez-dolen-ne-protesta"

“Digjet” Franca, më shumë se 3 milionë njerëz dolën në protesta

Lajme

Gazeta Express

24/03/2023 7:29

Gjithsej 3.5 milionë protestues morën pjesë në mobilizimin e sotëm në Francë sipas sindikatës CGT, megjithëse ministria e brendshme flet për vetëm 1.08 milionë qytetarë.

Sot, e enjte, ishte dita e nëntë e protestave kundër reformës së pensioneve, e cila kaloi në Kuvendin Kombëtar mes stuhive politike dhe trazirave sociale. Pjesëmarrja sot është rritur ndjeshëm krahasuar me ditët e tjera.

Lexo Edhe:

Në Paris, ku CGT njoftoi pjesëmarrjen e 800,000 demonstruesve dhe ministria 119,000, incidente të dhunshme shpërthyen në krye të marshimit. Gurë, shishe dhe fishekzjarre u hodhën ndaj policisë, në vitrinat e dyqaneve dhe strehimoret e autobusëve, si dhe u dogjën kazanët e plehrave.

Ndërkohë, sindikatat kanë lëshuar një thirrje për një ditë të 10-të të grevës dhe demonstratave të martën më 28 mars për të protestuar kundër reformës shumë të diskutueshme të pensioneve.

“Ndërsa qeveria përpiqet të kthejë faqen, kjo lëvizje shoqërore e sindikaliste, e qëndrueshme dhe e përgjegjshme, konfirmon vendosmërinë e botës së punës dhe të rinisë për të arritur tërheqjen e reformës”, theksuan ata në fund të ditës së nëntë së mobilizimeve në vend.

Marshimi për në Paris filloi pas mesditës. Shumë protestues brohoritën parulla dhe mbanin pankarta kundër presidentit Macron dhe kryeministres Bourne.

Kanali BFMTV raportoi se rreth orës 17:00, një bllok prej të paktën 400 personash në të zeza sulmuan një dyqan McDonald’s teksa përdornin flakë.

Të paktën një polic mbeti i plagosur nga incidentet. Policia ka përdorur gaz lotsjellës, por turma është e dendur dhe jashtëzakonisht paqësore.

Ne patëm incidente edhe në vende në fshat, si në Lorient në Brittany ku protestuesit dogjën një stacion policie.

Shkollat dhe institucionet arsimore u mbyllën, ndërsa vonesa dhe anulime priten edhe në transport. Ndikimi i grevës shtrihet deri në fundjavë me anulimet e fluturimeve, me deri në 30% të premten dhe të shtunën nga Parisi dhe 20% nga aeroportet rajonale.

Në këtë skenar, duhet shtuar edhe greva e punonjësve të grumbullimit të plehrave në Paris. Qyteti ka mijëra tonë mbeturina në rrugë, me kritika drejtuar kryebashkiakia Ann Hidalgo për masat që ajo nuk ka marrë për të gjetur një zgjidhje.

Që në fillim të javës atmosfera në vend ishte shpërthyese, si në rrugë ashtu edhe në Kuvend. Qeveria e Elizabeth Bourne përdori një dispozitë në Kushtetutë që lejon miratimin e projektligjeve duke anashkaluar Asamblenë Kombëtare, duke zemëruar opozitën. Kundër qeverisë u paraqitën dy mocione mosbesimi, por asnjëra nuk kaloi – diferenca në vota për një nga dy mocionet ishte nëntë vota.

Ndërkohë, dje në një intervistë televizive, Macron tha se protestat janë të ligjshme dhe të justifikuara, por kjo nuk do të thotë se do të tërhiqet nga ligji që ka votuar. Por ai hodhi poshtë edhe shpërndarjen e Parlamentit, riorganizimin apo dorëheqjen e kryeministres Bourne.

Më vjen keq vetëm që nuk binda më shumë njerëz për domosdoshmërinë e reformës, tha ndër të tjera presidenti francez.