Diabeti – Gjashtë rregullat që nuk duhen shkelur - Gazeta Express
string(46) "diabeti-gjashte-rregullat-qe-nuk-duhen-shkelur"

Diabeti – Gjashtë rregullat që nuk duhen shkelur

Ushqimi/Dieta

Gazeta Express

19/04/2024 21:00

Regjimi i duhur ushqimor për njerëzit që vuajnë nga diabeti duhet të përbëhet nga proteina, yndyrna të shëndetshme dhe karbohidrate.

Megjithatë, disa ushqime të caktuara janë të suksesshme në mbajtjen nën fre të sëmundjes.

Lexo Edhe:

Bëhet fjalë për ushqime që luftojnë inflamacionin.

Këtu AgroWeb.org veçon perimet e freskëta, barishtet, legumet, kërpudhat, arrorët, frutat dhe ushqimet e fermentuara.

Në rastin e diabetikëve, listat e ushqimeve të mira e të këqija janë tepër të gjata.

Megjithatë, shkencëtarët kanë përpiluar një udhërrëfyes të saktë e të shkurtër për të përfituar më të mirat e ushqimeve.

Mos iu dorëzoni urisë

Ekspertët thonë se në fund të çdo vakti, diabetikët duhet të sigurohen që janë të ngopur e të kënaqur me ushqimin.

Në këtë mënyrë, gjatë ditës ata do t’i shmangen nepsit për ushqime jo të shëndetshme, të shpejta e të përpunuara.

Të freskëtat janë më të mira

Sa herë që t’ju marrë uria, AgroWeb.org ju kueshillon të siguroheni që të konsumoni ushqime të freskëta dhe mbi të gjitha pa substanca artificial shtesë.

Këto të fundit janë të dëmshme dhe jo vetëm për diabetikët.

Kujdes me racionet

Ushqimi i servirur nuk duhet të tejkalojë përmasat e pjatës së shtruar në tavolinë.

Nëse dëshironi të tregoheni të kujdesshëm me racionet, zgjidhni pjata më të vogla dhe jo të mbushura plot.

Kujdes me ushqimet e shpejta mes vakteve

Kur ushqeheni me ushqime të pasura me fibër dhe proteinë, trupi nuk bie pre e cikleve të dëmshme të shpërthimit të sheqerit dhe glicemisë së lartë.

Nëse ju hahet diçka mes vakteve, hani një avokado, çokollatë të zezë, arrorë ose kokoshka të bëra vetë.

Darka, vakti i fundit

Diabetikët nuk duhet të konsumojnë asgjë tjetër pas darkës.

Përjashtim bëjnë ata që marrin isnulinë ose medikamente specifike kundër diabetit.

Megjithatë, edhe në këtë rast duhet të shmangni ëmbëlsirat, djathin, biskotat e të tjerë.

Pijet e duhura

Mund të pini ujë ose çajra bimorë siç janë çaji jeshil ose çaji i zi.