Dhimbjet e kokës dhe lodhja mund të sinjalizojnë një sëmundje kronike të fshehur - Gazeta Express
string(80) "dhimbjet-e-kokes-dhe-lodhja-mund-te-sinjalizojne-nje-semundje-kronike-te-fshehur"

Keshilla Mjekësore

Gazeta Express

20/07/2023 20:06

Dhimbjet e kokës dhe lodhja mund të sinjalizojnë një sëmundje kronike të fshehur

Keshilla Mjekësore

Gazeta Express

20/07/2023 20:06

Është e zakonshme të ndjeni dhimbje koke ose të lodhur. Këto janë simptoma që ndikohen nga sasia e gjumit, nivelet e stresit dhe rrethanat e tjera, ndaj janë të lehta për t’u injoruar.

Megjithatë, ato mund të jenë një shenjë e një gjendjeje pak të njohur.

Lexo Edhe:

Encefalomieliti mialgjik (ME) ose sindroma e lodhjes kronike është një sëmundje kronike neurologjike që prek shumë sisteme të trupit. Kryesisht duke synuar sistemin nervor dhe imunitar, ai mund të shkaktojë një sërë simptomash, nga dhimbjet e muskujve deri te problemet e kujtesës.

Sipas Action for ME, sindroma e lodhjes kronike prek më shumë se 17 milionë njerëz në mbarë botën, me të sëmurët që përjetojnë dhimbje dobësuese, lodhje dhe një sërë simptomash të tjera që lidhen me dobësinë pas sforcimit dhe paaftësinë e trupit dhe trurit për t’u rikuperuar pasi kanë harxhuar qoftë edhe një sasi të vogël energjie.

Simptomat ndryshojnë nga personi në person, por zakonisht përfshijnë lodhje, edhe pas pushimit, kohë të gjata rikuperimi pas aktivitetit fizik, probleme me gjumin dhe probleme me të menduarit, kujtesën dhe përqendrimin.

Disa mund të përjetojnë dhimbje muskujsh ose kyçesh, dhimbje koke, dhimbje të fytit, simptoma të ngjashme me gripin, marramendje ose vjellje dhe një rrahje të shpejtë ose të çrregullt të zemrës.

Nuk dihet saktësisht se çfarë e shkakton ME, por ka teori që mund të jenë infeksione virale dhe bakteriale, probleme të sistemit imunitar, çekuilibër hormonal dhe gjenetikë.