Deontay Wilder reagon pasi Joshua fiton me nokaut ndaj Helenius - Gazeta Express
string(63) "deontay-wilder-reagon-pasi-joshua-fiton-me-nokaut-ndaj-helenius"

Deontay Wilder reagon pasi Joshua fiton me nokaut ndaj Helenius

Boks

Gazeta Express

15/08/2023 0:19

Wilder e ka duartrokitur fitoren e Joshuas derisa trajneri Malik Scott ka analizuar strategjinë dhe qëllimet e Wilder për një përballje të klasit të lart

Malik Scott, trajneri i Deontay Wilder, ka hedhur dritë mbi reagimin e nxënësit të tij pas paraqitjes spektaklare të Anthony Joshuas para dy dite. Kjo është fitorja e dytë radhazi e Joshuas derisa e hodhi në dysheme pa ndjenja në raundin e shtatë Robert Helenius, duke shkaktuar zhurmën e radhës në botën e boksit. Vlen të theksohet se Wilder pritet të jetë sfiduesi i radhës i Joshuas për titull, i cili sigurisht kishte vendosur sytë para televizionit për ta parë këtë ndeshje.

Lexo Edhe:

Deontay Wilder, i njohur ndryshe si “Bombarduesi i broztë” kishte zënë vendin e parë për ta parë këtë duel. Derisa fitorja e Joshuas është bërë një katalizator që dy  boksierët e kategorisë së rëndë të kryqëzojnë dorëzat në Arabi Saudit në janar.

Sipas Scott. Përgjitha e Wilder ishte entuziaste, derisa ai tha se “Wilder dukej se thoshte ‘kishim nevojë për këtë’”.

“Ne të dy themi të njëjtat gjëra për shkak se së pari ne mendonim se kjo gjë ishte larg të ndodh”. Nokdauni bëri një moment kthese në ndeshje dhe bashkoi dëshirën e Wilder dhe Scott që të këtë një përballje të re mes këtyre dy boksierëve.

Pavarësisht se tingëllon si fitore, Malik Scott, në një analizë të hollë, tregoi mendimin e tij të pavarur për paraqitjen e Joshuas, e cila gjë mund të jetë ndihmuese për Wilder. Ai pretendon se janë disa shenja që tregojnë se Wilder mund ta sigurojë një tjetër fitore me nokaut. “A isha vërtet i impresionuar nga nokdauni? Jo. A me dha muaj një tip ndjenje që ne do të kemi probleme më të në janar? Jo”, theksoi Scott. Kjo prespektivë nënvizon besimin e trajnerit të boksit që ka në Wilder, duke parashikuar kështu se në janar na pret një ndeshje elektrizuese boksi. /GazetaExpress/