DEKRETI/ Denion Meidani emërohet ambasador i Shqipërisë në Maqedoninë e Veriut - Gazeta Express
string(77) "dekreti-denion-meidani-emerohet-ambasador-i-shqiperise-ne-maqedonine-e-veriut"

Shqiperi

Gazeta Express

21/02/2024 16:24

DEKRETI/ Denion Meidani emërohet ambasador i Shqipërisë në Maqedoninë e Veriut

Shqiperi

Gazeta Express

21/02/2024 16:24

Denion Meidani është emëruar ambasador i Shqipërisë në Maqedoninë e Veriut.

Këtë post më herët e ka mbajtur Fatos Reka, ndërsa Presidenti Bajram Begaj ka dekretuar lirimin nga detyra të tij dhe ka emëruar Meidanin.

Lexo Edhe:

Më herët gjatë një seance të Komisionit për Politikën e Jashtme, të zhvilluar në “Zoom” , në fjalimin e tij Denion Meidani u shpreh se marrëdhëniet mes dy vendeve do të vijojnë të ndikojnë në lehtësimin dhe përmirësimin e jetesës.

“Marrëveshjet e nënshkruara mes dy qeverive, jo vetëm kanë institucionalizuar më tej marrëdhëniet tona, por kanë ndikuar dhe do të vijojnë të ndikojnë ndjeshëm në përmirësimin dhe lehtësimin e jetës së shtetasve tanë. Duhet të konsiderojmë bashkëveprimin si një histori suksesi. Me vizion e guxim po ndërmerren së bashku reforma serioze. Bashkëpunimin rajonal do ta kem prioritet. Marrëdhëniet mes dy vendeve tona përbëjnë shembull të bashkëpunimit në rajon dhe zotohem se do jem i përkushtuar që këto marrëdhënie t’i avancojmë më tej”, u shpreh Meidani.