Covid sot, 11 raste të reja, asnjë viktimë në 24 orët e fundit - Gazeta Express
string(60) "covid-sot-11-raste-te-reja-asnje-viktime-ne-24-oret-e-fundit"

Covid sot, 11 raste të reja, asnjë viktimë në 24 orët e fundit

Shqiperi

Gazeta Express

08/02/2023 17:31

Ministria e Shëndetësisë ka reaguar lidhur me situatën epidemiologjike në vend.

Sipas MSH nga 403 teste të kryera, 11 qytetarë kanë rezultuar pozitivë. Fatmirësisht nuk ka asnjë humbje jetë në 24 orët e fundit, ndërsa janë shëruar shtatë qytetarë.

Lexo Edhe:

Njoftimi i plotë:

8 Shkurt 2023 – Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i bën thirrje qytetarëve të mos neglizhojnë vaksinimin anticovid dhe vaksinimin kundër gripit, për të forcuar mbrojtjen ndaj viruseve gjatë sezonit të dimrit.

Vaksinimi anticovid dhe i gripit kryhet në qendrat shëndetësore në të gjithë vendin. Vaksinat reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë të lartë hospitalizimet dhe fatalitetet.

Ju informojmë për situatën e Covid19 në 24 orët e fundit: Janë kryer 403 testime, nga të cilët 11 qytetarë kanë rezultuar pozitivë me COVID19, në Bashkitë:

6 në Tiranë, nga 1 qytetarë në Kurbin, Sarandë, Gjirokastër, Korçë, Berat.

Janë 125 qytetarë aktivë me Covid19 në të gjithë vendin.

Aktualisht në Spitalin Infektiv po marrin trajtim 2 pacientë. Në 24 orët e fundit nuk ka asnjë humbje jete me SarsCov2.

Janë shëruar 7 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 329,579 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika ( 8 Shkurt 2023)

Raste të reja ditore 11
Të shëruar në 24 orë 7
Të shtruar në spitale 2
Humbje jete në 24 orë 0
Testime ditore 403

Testime totale 2,033,468
Raste pozitive 333,300
Raste të shëruara 329,579
Raste Aktive 125
Humbje jete 3,596

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 105
Fier 8
Durrës. 3
Vlorë 3
Berat. 2
Shkodër. 1
Elbasan. 1
Korçë 1
Lezhë. 1
Gjirokastër. 1

/Gazeta Express