Covid në Shqipëri, një humbje jete dhe 642 raste të reja në 24 orët e fundit - Gazeta Express
string(75) "covid-ne-shqiperi-nje-humbje-jete-dhe-642-raste-te-reja-ne-24-oret-e-fundit"

Shqiperi

Gazeta Express

11/08/2022 16:39

Covid në Shqipëri, një humbje jete dhe 642 raste të reja në 24 orët e fundit

Shqiperi

Gazeta Express

11/08/2022 16:39

Rastet e reja me koronavirus në vendin tonë kanë pësuar një ulje të lehtë. Ministria e Shëndetësisë ka raportuar 642 raste të reja nga 1708 testime të kryera në total.

Ndërkohë në 24 orët e fundit janë shënuar dy humbje jete.

Lexo Edhe:

Ju informojmë për situatën në 24 orët e fundit, si vijon: Janë kryer 1708 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 642 qytetarë, në këto bashki:
197 në Tiranë, 56 në Fier, 45 në Durrës, 28 në Vlorë, 25 në Lushnje, 21 në Elbasan, 18 në Sarandë, 17 në Lezhë, nga 16 qytetarë në Kamëz, Gjirokastër, Pogradec, 14 në Devoll, nga 13 qytetarë në Kurbin, Divjakë, 11 në Korçë, 10 në Himarë, nga 9 qytetarë në Shkodër, Krujë, Kavajë, 8 në Peqin, 7 në Gramsh, nga 6 qytetarë në Vorë, Dibër, Berat, Himarë, Skrapar, nga 5 qytetarë në Mirditë, Përmet, nga 4 qytetarë në Tepelenë, Maliq, nga 3 qytetarë në Malësi e Madhe, Bulqizë, Mat, Roskovec, Mallakastër, nga 2 qytetarë në Pukë, Patos, Selenicë, Pustec, Kuçovë, Poliçan, nga 1 qytetar në Fushë Arrëz, Kukës, Has, Tropojë, Shijak, Rrogozhinë, Klos, Delvinë, Kolonjë.
Janë 2,498 qytetarë aktivë me Covid19 në të gjithë vendin.
Aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 28 pacientë. Në 24 orët e fundit ka një humbje jete me Sars-Cov2: një qytetare nga Korça 67 vjeçe.
Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i shpreh ngushëllimet familjes.
Janë shëruar 5172 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 314,020 që nga fillimi i epidemisë.
Statistika (11 Gusht 2022)
Raste të reja ditore 642
Të shëruar në 24 orë 5172
Të shtruar në spitale 28
Humbje jete në 24 orë 1
Testime ditore 1708

Testime totale 1,937,633
Raste pozitive 320,086
Raste të shëruara 314,020
Raste Aktive 2,498
Humbje jete 3,568

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 698
Fier 482
Durrës 368
Gjirokastër 262
Vlorë 244
Berat 91
Dibër 90
Elbasan 89
Korçë 60
Lezhë 53
Shkodër 36
Kukës 25

/Gazeta Express