Covid-19 ndryshon traditën/ Namazi i Bajramit në xhami, nuk ka falje në sheshin 'Skënderbej' - Gazeta Express

Shqiperi

Gazeta Express

23/05/2020 9:10

Covid-19 ndryshon traditën/ Namazi i Bajramit në xhami, nuk ka falje në sheshin ‘Skënderbej’

Shqiperi

Gazeta Express

23/05/2020 9:10


Ndryshe nga vitet e tjera, këtë herë Bajrami nuk do të falet në sheshin ‘Skënderbej’ sikur është traditë.

Lajmin e ka konfirmuar Hoxhë Ahmed Kalaja, i cili përmes një postimi në ‘Facebook’ bënë me dije se secili besimtar do ta falë Bajramin në xhami.

Ai ka njoftuar edhe orën e faljes, që është 06:00.

Ndërkohë mësohet se i gjithë ky ndryshim ka ardhur si pasojë e situatës së krijuar nga pandemia Covid-19.

Kujtojmë që pas dy muajsh mbyllur tashmë janë hapur xhamitë, por me një protokoll masash si përdorimi i maskave e dorezave dhe sexhadet personale nga besimtarët.

‘Bajrami do te falet ne oren 06:00
Ne te gjitha shtepiat e Allahut qe quhen Xhamia.
Mos perhap panik, mbill shprese edhe gezim!
Sonte pas namazit faljes se jacise darkes do te jene edhe fishekzjarret e festes!
Gezuar Per Shume Vjet!’, shkruan Hoxhë Ahmed Kalaja.

Fotot e vitit të kaluar: 

Tirane-1.jpg
Tirane-2.jpg
Tirane-4.jpg
fiter-bajrami.jpg