Çmimet e Festivalit të Teatrove në Ferizaj, ‘Udhëtimi i gjatë drejt natës’, shfaqja më e mirë - Gazeta Express
string(89) "cmimet-e-festivalit-te-teatrove-ne-ferizaj-udhetimi-i-gjate-drejt-nates-shfaqja-me-e-mire"

Arte

Gazeta Express

05/09/2023 14:51

Çmimet e Festivalit të Teatrove në Ferizaj, ‘Udhëtimi i gjatë drejt natës’, shfaqja më e mirë

Arte

Gazeta Express

05/09/2023 14:51

Mbrëmë është mbyllur edicioni i 53-të i Festivalit të Teatrove në Ferizaj. Me shfaqjen ‘Unë jam vetë grua’ u mbyll mbrëmja e fundit e reporterit të shfaqjeve që u dhanë në Teatrin Adriana në Ferizaj.

Përderisa Aurita Agushi, u zgjodh aktorja më e mirë, çmimin shfaqja më e mirë e fitoi ‘Udhëtimi i gjatë drejt natës’ me regji të Iliriana Arifit.

Lexo Edhe:

Të gjitha çmimet:

Aurita Agushi – Aktorja më e mire

Shkumbin Istrefi – Aktori më i mirë

Arta Selimi – Aktorja më e mirë në rol dytësor

Zhaneta Xhemajli – Ylli i ri në ngritje

Njomza Luci – Kostumografi më e mirë

Bekim Korca – Skenografi më i mirë

Ilir Bokshi – Regjisori më i mirë

Butrint Pasha – Çmimi Special

Këtë vit u nda edhe një çmim tjetër ai i “Ylli i ri në ngritje”, çmim ky që ketë vit iu nda Zhaneta Xhemajlit.

Juri profesionale e këtij festivali ishin Ilirjan Himaj, Getoarbë Mulliqi dhe Mentor Zymberaj.

/Express