Çka përmbajnë fletushkat që u shpërndanë dje në Mitrovicë të Veriut, ato tashmë janë përhapur edhe në grupet e ‘Telegram-it’ - Gazeta Express
string(121) "cka-permbajne-fletushkat-qe-u-shperndane-dje-ne-mitrovice-te-veriut-ato-tashme-jane-perhapur-edhe-ne-grupet-e-telegram-it"

Çka përmbajnë fletushkat që u shpërndanë dje në Mitrovicë të Veriut, ato tashmë janë përhapur edhe në grupet e ‘Telegram-it’

Lajme

Gazeta Express

13/02/2024 11:00

“S’ka dorëzim” – kështu u shkrua në njërën nga fletushkat që u shpërndanë në Mitrovicë të Veriut, pas protestës që u mbajt të hënën më datë 12.02.2024, në të cilën u kundërshtua rregullorja e re e Bankës Qendrore të Kosovës.

Fletushka në fjalë rendit 10 pika për të cilat pritet që të protestohet më 24 shkurt të këtij viti.

Lexo Edhe:

Serbët lokal të veriut të Kosovës pritet që të protestojnë kundër disa vendimeve që janë marr nga institucionet e Kosovës, e të cilat nga ana e tyre janë cilësuar si shkelje e të drejtave.

  1. Numri i telefonit
  2. Ujmani
  3. Targat
  4. Librat amëz
  5. Dokumentet personale
  6. Valaç (nënstacion elektroenergjetik në Zveçan)
  7. Gjyqësori
  8. Policia
  9. Dogana
  10. Dinari

Këto janë pikat që u renditën në fletushkën që u shpërnda dje në Mitrovicë të Veriut, sipas Policisë nga persona të panjohur.

KALLXO.com ka kontrolluar edhe grupet në rrjetin social ‘Telegram’, në të cilin është parë të jetë shpërndarë e komentuar kjo thirrje: “Për ne nuk ka dorëzim asnjëherë, Kosova është zemra e Serbisë. Protesta nis në ora 18:00 tek ‘Car Llazari’ dhe përfundon tek objekti i kishës dhe do të kërkojmë nga kisha që të fillojmë me lutje për mbrojtje të Kosovës”.

Këto fletushka u shpërndanë gjatë e pas protestës qytetarëve që morën pjesë e të tjerë që ishin kalimtarë të rastit.

KALLXO.com mëson se përpos kësaj janë shpërndarë edhe fletushka të tjera, e të cilat bëjnë thirrje për sulme ndaj Policisë së Kosovës.

Edhe në raportin 24-orësh të Policisë së Kosovës u tha se persona të pa njohur nëpër hyrje të ndërtesave dhe rrugë të ndryshme kanë shpërndarë fletushka që lidhet me veprën penale “Nxitje e urrejtjes, përçarjes ose mos durimit kombëtar, fetar, racor dhe etnik”.

Rasti u tha se është duke u hetuar.