Çitaku: 23 vjet pas masakrës në Reçak, qeveria serbe ende s’ka kërkuar falje për krimet - Gazeta Express

Lajme

Gazeta Express

15/01/2022 10:10

Çitaku: 23 vjet pas masakrës në Reçak, qeveria serbe ende s’ka kërkuar falje për krimet

Lajme

Gazeta Express

15/01/2022 10:10

Nënkryetarja e PDK-së, Vlora Çitaku, për 23 vjetorin e Masakrës së Reçakut, ka përkujtuar 45 viktimat.

Ajo tha se ata u masakruan brutalisht dhe se për një krim të tillë, Serbia ende s’ka kërkuar falje.

Lexo Edhe:

“15 janari i vitit 1999 është një ditë që gjithmonë do ta kujtoj. 45 civilë, përfshirë gra dhe fëmijë, u masakruan brutalisht nga forcat ushtarake serbe. Fshati i Reçakut u bë dëshmitar i një tmerri atë ditë. Fatkeqësisht, 23 vjet më pas, qeveria serbe nuk ka kërkuar falje për krimet”, ka shkruar Çitaku në Twitter.