Cili ushqim është i pasur me vitaminë E? - Gazeta Express
string(39) "cili-ushqim-eshte-i-pasur-me-vitamine-e"

Cili ushqim është i pasur me vitaminë E?

Ushqimi/Dieta

Gazeta Express

21/02/2024 20:56

Ndër përfitimet e tjera kryesore shëndetësore, këto vitamina janë thelbësore për funksionin imunitar.

Por çfarë ndodh me lëndët ushqyese të tjera të rëndësishme, si vitamina

Lexo Edhe:

E? Mund të mos ketë aq vëmendje sa vitaminat e tjera, por kjo vitaminë e pasur me antioksidantë është po aq vendimtare për shëndetin tuaj.

Funksionon si një antioksidant ose një molekulë e dobishme që lufton kundër radikalëve të lirë.

Është e rëndësishme për ruajtjen e shëndetit të përgjithshëm të trupit.

Trupi nuk mund të prodhojë vetë vitaminën E, ndaj duhet ta marrim atë përmes ushqimit.

Ai gjendet në shumë ushqime, ndaj nuk është e vështirë të arrihet sasia e rekomanduar prej 15 miligramësh në ditë.

Vitamina E është një lëndë ushqyese e tretshme në yndyrë, që do të thotë se ka nevojë për yndyrë që të absorbohet.

Kryesisht funksionon si një antioksidant ose një molekulë e dobishme që lufton radikalet e lira.

Këto janë burime të shëndetshme të vitaminës E:

Arra

Bajamet janë një nga burimet më të mira të vitaminës E, të ndjekura nga lajthitë, thotë Maya Feller, dietologe e regjistruar, nutricioniste dhe autore e Eating from Our Roots: 80+ Favorite Healthy Cooked Home-Cooked from Cultures Around World.

“Një grusht bajame përmban rreth 7 miligramë vitaminë E, ndërsa e njëjta sasi lajthie përmban rreth 4 miligramë. “Këto arra janë gjithashtu burime të shkëlqyera të fibrave të shëndetshme dhe yndyrave të pangopura të shëndetshme për zemrën”, thotë Feller.

Farat

Herën tjetër që dëshironi diçka krokante, kapni farat e bimëve. Farat e lulediellit janë veçanërisht të pasura me vitaminë E. Ato përmbajnë gjithashtu shumë lëndë ushqyese të tjera si hekur, kalcium, magnez dhe fibra. Farat e lulediellit (dhe farat e bimëve në përgjithësi) u shtojnë shije dhe strukturë pjatave si bollguri, kosi, sallata dhe supa.

Vajrat e arrave dhe farave

Meqenëse farat dhe arrat përmbajnë vitaminë E, nuk është çudi që vajrat e tyre janë po aq të rëndësishëm. Vaji i lulediellit dhe vaji i embrionit të grurit janë veçanërisht të pasur me lëndë ushqyese, megjithëse kanë përdorime të ndryshme. Vaji i lulediellit është një vaj i qëndrueshëm, kështu që mund të përdoret për gatim në temperaturë të lartë. Nga ana tjetër, vaji i embrionit të grurit ka një pikë djegieje më të ulët, ndaj duhet përdorur në salcat e sallatave ose duhet shtuar në pjatat e sapo përgatitura.

Perimet me gjethe

Ka shumë arsye pse duhet t’i doni perimet me gjethe jeshile. Është e shijshme dhe e mbushur me vitaminë E. Disa nga opsionet më të mira përfshijnë spinaqin dhe chard zvicerane. Edhe majat me gjethe të rrepës e përmbajnë këtë vitaminë. Provoni t’i shtoni ato në supa ose zierje menjëherë në fund të gatimit.

Avokado

Si një frut me vlera të larta energjetike, avokado i përket kategorisë së superushqimeve, si një frut i pasur me yndyrna dhe proteina të shëndetshme. Vlera ushqyese e avokados vërtetohet edhe nga prania e vitaminave dhe mineraleve, të cilat janë përbërës bazë në një dietë të ekuilibruar dhe të shëndetshme. Me 100 gram avokado, mund të plotësoni marrjen e rekomanduar ditore të shumë vitaminave dhe mineraleve – vitaminë K: 26%, acid folik: 20%, vitaminë C: 17%, kalium: 14%, vitaminë B5: 14%, vitaminë B6 : 13 % dhe vitaminë E: 10 %. /Shqip.com