Cilat pije ju ndihmojnë të bëni një gjumë të mirë - Gazeta Express
string(49) "cilat-pije-ju-ndihmojne-te-beni-nje-gjume-te-mire"

Ushqimi/Dieta

Gazeta Express

25/01/2023 19:38

Cilat pije ju ndihmojnë të bëni një gjumë të mirë

Ushqimi/Dieta

Gazeta Express

25/01/2023 19:38

Ndriçimi i dobët, muzika qetësuese dhe aroma qetësuese janë vetëm disa nga shumë gjëra që mund ta ndihmojnë dikë të flejë më lehtë gjatë natës.

Megjithatë, është interesante se ka edhe ushqime të caktuara që gjithashtu mund t’ju bëjnë më të lehtë netët kur keni probleme me gjumin.

Lexo Edhe:

Healthline vëren se ushqimet që janë të mbushura me lëndë ushqyese të caktuara, aminoacide dhe antioksidantë mund të ndihmojnë në nxitjen e gjumit, duke reduktuar vonesën e gjumit dhe duke reduktuar shqetësimet e gjumit gjatë natës.

Ushqime të tilla janë gjeli i detit, bajamet, kivi, orizi i bardhë e të tjera. Por çfarë ndodh me pijet?

Siç rezulton, ka me të vërtetë pije të ndryshme që gjithashtu mund të mbështesin shëndetin tonë të gjumit.

Pra, për të zbuluar se cilës pije i drejtohen shumica e njerëzve për t’i ndihmuar të bien në gjumë gjatë natës, Health Digest anketoi 612 lexues të tij, duke ofruar pesë opsione përgjigjeje për disa nga pijet më të zakonshme para gjumit, si çaji i kamomilit, qumështi i ngrohtë, lëng vishnje, çaj sanëz dhe latte shafran i Indisë.