Cigaret elektrike dëmtojnë enët e gjakut sikurse ato të zakonshmet - Gazeta Express

Cigaret elektrike dëmtojnë enët e gjakut sikurse ato të zakonshmet

Keshilla Mjekësore

Gazeta Express

24/08/2021 0:24

Aerosoli nga cigaret elektrike mund të ndikojë në enët e gjakut të njeriut në të njëjtën masë sa tymi i cigareve, sipas një analize të paraqitur të hënën gjatë Sesioneve Shkencore Themelore të Shkencave Kardiovaskulare të Shoqatës Amerikane të Zemrës.

Në eksperimentet që u përfshinë minjtë, funksioni i endotelit, një shtresë qelizash që ndihmojnë në kontrollin e koagulimit të gjakut, në nivelet e presionit të gjakut dhe funksionin imunitar, u dëmtua ndjeshëm pas një ekspozimi pesë-minutash ndaj këtyre pajisjeve të avullimit.

Lexo Edhe:

Përveç kësaj, enët e gjakut të minjve të ekspozuar ndaj tymit të cigares dhe cigareve elektrike u zgjeruan me 67 përqind, gjë që mund të jetë një shenjë e goditjes dhe sëmundjeve të zemrës, kanë thënë studiuesit, transmeton Klankosova.tv.

“Kur thithni mjegull, qoftë nga duhani apo marihuana, qoftë tymi apo aerosoli, të gjitha kanë të njëjtin efekt,” tha bashkautori i studimit Matthew L. Springer në një deklaratë për shtyp.

“Hulumtimi ynë përforcon gjetjet e mëparshme se avullimi nuk është pa dëm dhe nënvizon rëndësinë e këshillimit të pacientëve për rreziqet e cigareve elektrike sepse ndikon në funksionimin kardiovaskular,” ka thënë Springer, profesor i mjekësisë në Universitetin e Kalifornisë, San Francisko.

Cigaret elektrike shpesh promovohen si një alternativë më pak e dëmshme për pirjen e cigareve tradicionale, pavarësisht studimeve që dëshmojnë të kundërtën, sipas Shoqatës Amerikane të Zemrës.

Ato përmbajnë një fishek me një lëng që përmban nikotinë që gjeneron një aerosol që thithet, si pirja e një cigareje.