Çifti izraelit kontrakton një tip koronavirusi të panjohur deri me tani - Gazeta Express
string(71) "cifti-izraelit-kontrakton-nje-tip-koronavirusi-te-panjohur-deri-me-tani"

Shneta tjera

Gazeta Express

18/03/2022 0:38

Çifti izraelit kontrakton një tip koronavirusi të panjohur deri me tani

Shneta tjera

Gazeta Express

18/03/2022 0:38

Një çift izraelit rezultoi pozitiv me një lloj coronavirusi që nuk është identifikuar deri më tani, tha Ministria izraelite e Shëndetësisë.

Është një sforcim që është një kombinim i sforcimit omikron dhe nënvariantit të tij të quajtur BA.2. Që njerëzit janë pozitivë për këtë tendosje është përcaktuar pasi kanë ardhur nga jashtë.

Lexo Edhe:

Ata u testuan pas mbërritjes në Aeroportin Ndërkombëtar Ben-Gurion në Tel Aviv. Ministria e Shëndetësisë bëri të ditur se ata kanë simptoma të lehta – temperaturë, dhimbje koke dhe dhimbje muskulore, raporton Haaretz.

Profesori Salman Zarka deklaroi se një çift i martuar rreth të 30-ave rezultoi pozitiv në testin e këtij lloji dhe se virusi iu transmetua atyre nga djali i tyre. Ai theksoi se nuk është e pazakontë që dy lloje të virusit të lidhen.

Në Izrael, ata janë të shqetësuar për rritjen e numrit të pozitivëve në BA.2. tendosje. Kryeministri i këtij shteti, Naftali Bennett, ka pohuar se maskat mbrojtëse duhen të mbahen në ambiente të mbyllura.

Ai vuri në dukje nevojën e krijimit të stoqeve të vaksinave në rast se shfaqet një lloj më i rrezikshëm i coronavirusit. Bennett sërish u ka bërë thirrje qytetarëve që të vaksinohen me tri doza vaksinash.