Çfarë nuk guxoni të bëni nëse ju kafshon gjarpri? - Gazeta Express
string(48) "cfare-nuk-guxoni-te-beni-nese-ju-kafshon-gjarpri"

Shneta tjera

Gazeta Express

22/06/2022 23:38

Çfarë nuk guxoni të bëni nëse ju kafshon gjarpri?

Shneta tjera

Gazeta Express

22/06/2022 23:38

Ekspertët theksojnë se në rast se hasni një gjarpër, nuk duhet ta prekni kurrë, por ta anashkaloni.

Në rast kafshimi të padëshiruar nga gjarpri, rekomandohet: telefononi menjëherë urgjencën, pushoni, imobilizoni ekstremitetin ku ka ndodhur pickimi (që ngadalëson përhapjen e toksinës në organizëm) dhe transporti sa më shpejt në institucionin mjekësor.

Lexo Edhe:

Në të njëjtën kohë, nuk duhet të vendosni fashë në gjymtyrën e kafshuar, të preni një plagë, të thithni helm ose të vendosni akull në vendin e pickimit.

Është e rëndësishme të kihet parasysh:

– Gjarpërinjtë nuk do të sulmojnë dhe nuk do të përpiqen të kafshojnë, nëse nuk ndihen të kërcënuar dhe të frikësuar,

– Gjatë qëndrimit në natyrë është e nevojshme të përdorni këpucë, veshje dhe pajisje të përshtatshme dhe të silleni me përgjegjësi,

– Kur takoni një gjarpër, është e rëndësishme të qëndroni të qetë, të përpiqeni të shmangni gjarprin ose ta trembni me shqelma/shkopinj në tokë,

– Nuk duhet ta kapni gjarprin ose të përpiqeni ta lëndoni atë,

– Në rast kafshimi, është e nevojshme të kërkoni ndihmë mjekësore.