Çfarë mund të hani në vend të vezëve, këshillat e nutricionistëve - Gazeta Express
string(64) "cfare-mund-te-hani-ne-vend-te-vezeve-keshillat-e-nutricionisteve"

Ushqimi/Dieta

Gazeta Express

25/01/2023 19:30

Çfarë mund të hani në vend të vezëve, këshillat e nutricionistëve

Ushqimi/Dieta

Gazeta Express

25/01/2023 19:30

Vezët janë ndër ushqimet më ushqyese. Ky ushqim është një burim i rëndësishëm i proteinave fisnike me një vlerë të lartë biologjike (që përmban të gjitha aminoacidet esenciale), vitamina (përfshi vitaminat A dhe D), hekur, fosfor dhe kalcium. Prandaj, është një ushqim shumë i ushqyeshëm thelbësor për shëndetin tonë. 

Studimet kanë treguar se veza absolutisht nuk kontribuon në rritjen e kolesterolit në gjak. Për këtë arsye nutricionistët rekomandojnë konsumimin e 1 deri në 4 vezë në javë, në varësi të nevojave ushqyese të subjektit individual.

Lexo Edhe:

Të gjithë atyre që duhet ose preferojnë të kufizojnë konsumimin e vezëve në dietën e tyre, nutricionistët dhe dietologët sugjerojnë disa alternativa të vlefshme.

“Nuk ka asnjë ushqim të vetëm që të ketë të gjitha vetitë ushqyese të vezëve, prandaj është e nevojshme të bëhen asociacione ushqimore, të cilat shpesh përfshijnë kombinimin e një proteine ​​shtazore/bimore me një perime” shprehen ata.

Për omnivorët, ne mund të sugjerojmë:

Mëlçia e skuqur në tigan, për të siguruar proteina, vitamina A dhe D, e shoqëruar me spinaq për të siguruar kripëra minerale.

Skumbri i freskët, për përbërësin proteinik dhe një pjesë të vitaminave, i shoqëruar me karota të ziera në avull dhe brokoli.

Për vegjetarianët:

Taleggio fondue me bizele të freskëta dhe lakër të zezë (të lëmuara ose të plota).

Sallatë me piper, copa rikota të freskëta, fara chia dhe arra.

Për veganët:

Tofu në lakrat e Brukselit dhe krem ​​lakra savoja me një spërkatje me spirulinë, me vaj liri të papërpunuar për salcë”.

/Gazeta Express