Çfarë kërkuan më shumë njerëzit në Google përgjatë vitit 2021? - Gazeta Express

Çfarë kërkuan më shumë njerëzit në Google përgjatë vitit 2021?

Lajme

Gazeta Express

08/12/2021 18:48

Nëse viti 2020 u përcaktua nga dyndja e njerëzve në Google për gjithçka që lidhet me koronavirusin, këtë vit pamë që standardet e vjetra të sportit dhe argëtimit rilindën në kërkimet online në mbarë botën.

Google publikoi listën e tij vjetore “Viti në kërkim” sot, duke treguar termat më në trend të kërkimit që pësuan një rritje të trafikut nga viti i kaluar, si globalisht ashtu edhe të ndara sipas shteteve dhe kategorive.

Lexo Edhe:

Vitin e kaluar, “coronavirus” në mënyrë të parashikueshme kryesoi listën e kërkimit në trend globalisht. Këtë vit, kërkimet kryesore në trend global ishin më të përqendruara te sporti.

Ndeshja e Kriketit në Kupën e Botës për meshkuj, Australi vs Indi, si dhe ndeshja e Indisë kundër Anglisë në të njëjtin turne, përbënin dy kërkimet kryesore në trend global për vitin, ndoshta duke reflektuar ndikimin në rritje globale të qindra miliona përdoruesve të internetit të Indisë.

Kupa e Botës në Kriket T20 dhe kampionati indian i kriketit në Premier League – i cili u pezullua për shkak të Covid-19 në maj – ishin gjithashtu në listën e 10 termave më të kërkuar në mbarë botën.

NBA gjithashtu u rendit në listën globale – dhe kryesoi listën e kërkimit në SHBA. Me turnetë e futbollit Euro 2021 dhe Copa America, temat sportive përbënin 8 nga 10 kërkimet më të mira në trend global. (Kategoria globale e “lajmeve” ishte më e përqendruar te pandemia, me COVID dhe vaksinën kundër COVID që ishin në top 10.)

Reperi i ndjerë DMX dhe shfaqja koreane e Netflix, “Squid Game” gjithashtu hynë në lista, si në nivel global, ashtu edhe në Shtetet e Bashkuara.

Po kështu, Dogecoin, monedha meme e përmendur nga llogaria në Twitter e Elon Musk, si dhe çmimi i Ethereum, janë gjithashtu në listën e lajmeve më të kërkuara.