Çfarë duhet të hani kur darkoni jashtë? - Gazeta Express

Ushqimi/Dieta

Gazeta Express

23/09/2021 23:17

Çfarë duhet të hani kur darkoni jashtë?

Ushqimi/Dieta

Gazeta Express

23/09/2021 23:17

Ditëlindja e një miku, hapja e një dyqani të ri, dëshira për ushqime të reja janë shpesh arsyet që na nxjerrin jashtë për një darkë. Të ushqehesh shëndetshëm dhe të ndjekësh orarin nuk është aspak e lehtë për shumicën prej nesh.

Por si arrihet kjo kur nuk mund të hamë në shtëpi? Edhe nëse rutina juaj e përditshme ju detyron të hani shpesh jashtë, qoftë për drekë apo darkë, jini të vetëdijshëm se ka disa truke që mund t’ju ​​mbajnë në formë.

Lexo Edhe:

1. Mundohuni të rezervoni një tryezë sa më herët që të jetë e mundur. Koha ideale për darkë është në orën 19:00, në mënyrë që të keni kohë të mjaftueshme para jush për të tretur dhe metabolizuar ushqimin që keni konsumuar.

2. Shumë herë ne priremi ta ngatërrojmë urinë me etjen. Për të shmangur rënien në grackën e të ngrënit më shumë seç duhet, mos harroni të pini shumë ujë gjatë vaktit tuaj.

3. Shmangni bukën. Në vend të kësaj, zgjidhni ullinj, arra ose një vakt të lehtë.

4. Mos e neglizhoni sallatën. Vakti juaj i parë duhet të jetë një sallatë e pasur me vaj, limon dhe uthull. Kjo do të rregullojë oreksin tuaj dhe ju do të filloni vaktin në mënyrë të shëndetshme.

5. Për një pjatë kryesore, preferoni proteina dhe perime jeshile. Është më mirë të zgjidhni ushqimet në skarë ose të pjekura, të shoqëruara me ushqime të pasura me lëndë ushqyese dhe yndyrna të mira.

6. Nëse dilni për darkë, shmangni karbohidratet, spagetin dhe orizin – është mirë që këto ushqime t’i lini për drekë. Në vend të kësaj, zgjidhni quinoa, patate të ëmbla dhe bukë integrale.

7. Sa i përket ëmbëlsirës, ​​çokollata e zezë ose ndonjë sherbet akullore është ideale.

8. Nëse e doni verën, kufizojeni veten në 2 gota. Shmangni koktejet me sheqer dhe shurupe.

9. Njëzet minuta para se të dilni nga restoranti, mos harroni të pini një gotë tjetër ujë: do të ndihmojë tretjen dhe thithjen më të mirë të përbërësve.