Çfarë duhet të dini nëse pini shumë ujë të gazuar - Gazeta Express
string(49) "cfare-duhet-te-dini-nese-pini-shume-uje-te-gazuar"

Ushqimi/Dieta

Gazeta Express

22/12/2021 22:51

Çfarë duhet të dini nëse pini shumë ujë të gazuar

Ushqimi/Dieta

Gazeta Express

22/12/2021 22:51

Ka shumë arsye për t’u kujdesur

Shpesh dëgjoni të dhëna se sa ujë duhet të pini në baza ditore dhe pak a shumë të gjithë bien dakord që gjashtë deri në tetë gota janë sasia minimale që i nevojitet trupit për të funksionuar normalisht.

Lexo Edhe:

Natyrisht që shumë njerëz preferojnë ujin e gazuar dhe shpesh e zgjedhin si pije hidratuese dhe këtë e mbështet mendimi se uji i gazuar do të përmirësojë metabolizmin dhe tretjen.

Megjithatë, konsumimi i shpeshtë mund të mos jetë ideja më e mirë, tregojnë studimet e fundit.

Studiuesit palestinezë nga Universiteti Birzeit në Ramallah kanë zbuluar se uji i gazuar ndikon në ekuilibrin e hormoneve dhe shkakton ndjenjën e urisë, dhe veçanërisht ndikon në hormonin ghrelin, i cili quhet edhe hormoni i urisë (përgjegjës për rritjen e urisë).

Përveç kësaj, konsumimi i tepërt i ujit të gazuar ka një efekt negativ në mëlçinë tuaj, e cila ruan më shumë yndyrë për shkak të rritjes së marrjes së CO2.

Natyrisht, si me të gjitha gjërat e tjera në jetë, çelësi është ta konsumoni me masë.