Cameron në Shqipëri, reagon ambasada britanike në Tiranë: Plan për luftimin e krimit dhe korrupsionit - Gazeta Express
string(62) "cameron-ne-shqiperi-reagon-ambasada-britanike-zbardhet-agjenda"

Cameron në Shqipëri, reagon ambasada britanike në Tiranë: Plan për luftimin e krimit dhe korrupsionit

Shqiperi

Gazeta Express

19/05/2024 13:43

Ambasada britanike në Shqipëri në një njoftim bën me dije detaje për vizitën e sekretarit të Jashtëm, David Cameron, në Shqipëri. Siç njofton ambasada Cameron do të takohet me presidentin, ministrin e Jashtëm Igli Hasani dhe kryeministrin Edi Rama.

Fokus i diskutimeve pritet të jetë emigracioni i paligjshëm dhe Cameron pritet të nënvizojë suksesin e partneritetit të dy vendeve në këtë fushë.

Lexo Edhe:

“Si pjesë e lidershipit në rritje të Mbretërisë së Bashkuar për të gjetur zgjidhje për sfidën pan-evropiane, Sekretari i Jashtëm britanik do të udhëtojë në Shqipëri këtë javë për t’u takuar me Presidentin, Kryeministrin dhe Ministrin e Jashtëm shqiptar për të diskutuar mbi bashkëpunimin Shqipëri-Britani e Madhe, për kontrollin e emigracionit të paligjshëm në vijën e parë të frontit.

Sekretari i Jashtëm britanik do të nënvizojë suksesin e partneritetit tonë inovativ për t’i bërë ballë trafikantëve të qenieve njerëzore dhe emigracionit të paligjshëm si dhe ndikimin e investimeve britanike në parandalimin e emigracionit.

Sekretari i Jashtëm do të mbështetet në lidershipin e Mbretërisë së Bashkuar në trajtimin e krimit të organizuar duke njoftuar një program të ri që lidhet me gjyqësorin, për të trajtuar korrupsionin dhe krimin e organizuar në Shqipëri, si dhe ofrimin e ekspertizës së Mbretërisë së Bashkuar për Policinë Shqiptare, për axhendën e tyre të reformës”, thuhet në deklaratë.