Çaji i sherebelës, pse duhet ta konsumoni çdo ditë - Gazeta Express

Gazeta Express

27/10/2020 8:59

Çaji i sherebelës, pse duhet ta konsumoni çdo ditë

Gazeta Express

27/10/2020 8:59

Ndër shekuj sherebela është përdorur për të kuruar probleme të rrugëve të frymëmarrjes, duke e kombinuar me mjaltë dhe uthull molle si ilaç kundër kollës, ftohjeve, dhimbjes së grykëve dhe bronkitit.

Ky lloj çaji përmban antioksidues, të cilët shërbejnë si pastrues për të hequr radikalet e lira të metabolizmit dhe toksinat e tjera nga trupi. Ato përmirësojnë edhe shëndetin e mëlçisë dhe i mbrojnë lipidet nga dëmtimet e shkaktuara nga helmet.

Në bazë të studimeve, sherebela ndihmon edhe në reduktimin e ankthit dhe në përmirësimin e humorit, koncentrimit dhe qetësisë.

Përdorimi i sherebelës tre herë në ditë për dy muaj me radhe ulë nivelin e kolesterinës se keqe në gjak dhe yndyrave të tjera të dëmshme.

Kjo bimë ka aftësi anti-inflamatore, antioksiduese dhe anti-mikrobiale. Përpos këtyre, çaji natyral i sherebeles përdoret edhe në rastet e tjera siç janë:

Humbja e oreksit

Dhimbje stomaku

Dhimbjet gjatë ciklit menstrual

Problemet me tretje

Diarreja

Gazrat

Djersitja e tepërt