Çaji i gjetheve të dafinës qetëson kollën dhe dhimbjet e fytit - Gazeta Express
string(62) "caji-i-gjetheve-te-dafines-qeteson-kollen-dhe-dhimbjet-e-fytit"

Ushqimi/Dieta

Gazeta Express

17/01/2024 20:41

Çaji i gjetheve të dafinës qetëson kollën dhe dhimbjet e fytit

Ushqimi/Dieta

Gazeta Express

17/01/2024 20:41

Është sezoni i kollitjes, teshtitjes, rrjedhjes së hundëve dhe dhimbjeve të fytit, dhe në këto situata, çaji i gjetheve të dafinës mund të jetë i dobishëm për shkak të disa përfitimeve shëndetësore për të gjithë ata që nuk duan të kërkojnë ilaçe.

Gjethet e dafinës (Laurus nobilis) përmbajnë fitokimikate dhe lëndë ushqyese të ndryshme që mund të kenë një efekt pozitiv në shëndet, dhe pirja e çajit të gjetheve të dafinës është e njohur si një zgjidhje alternative për sëmundjet e vogla.

Lexo Edhe:

Pse është mirë të pihet ky çaj

I përdorur tradicionalisht si një ndihmë për tretjen, çaji i gjetheve të dafinës mund të ndihmojë në uljen e fryrjes. Disa studime sugjerojnë se çaji i gjetheve të dafinës mund të ketë efekte anti-inflamatore dhe gjithashtu mund të ndihmojë në rregullimin e niveleve të sheqerit në gjak.

Era e gjetheve të dafinës mund të ketë një efekt qetësues dhe t’ju ndihmojë të relaksoheni. Gjethet e dafinës kanë gjithashtu veti antimikrobike që i ndihmojnë ato të luftojnë bakteret dhe kërpudhat. Është sigurisht e rëndësishme të theksohet se çaji i dafinës nuk duhet të konsumohet në sasi të tepërt.

Rekomandohet, sigurisht, që të konsultoheni me një mjek përpara konsumimit, veçanërisht nëse keni ndonjë problem shëndetësor ose merrni ndonjë medikament specifik. Përndryshe, doza e rekomanduar ditore është rreth gjysmë litri, ose dy filxhanë, shkruan Index.hr, transmeton Klankosova.tv.

Çaj dafine

Aktualisht jemi veçanërisht të interesuar për çajin e dafinës si një ndihmë në lehtësimin e kollës dhe dhimbjeve të fytit, sepse mund të ndihmojë me acarimin dhe dhimbjet e fytit, kështu që ne kërkuam një recetë të thjeshtë që është gati në një kohë të shkurtër dhe nuk kërkon ndonjë përbërës të veçantë, thjesht gji gjethet dhe ujin dhe, nëse dëshironi, limon dhe/ose mjaltë.

Ju duhen 5 gjethe dafine të thata (mund të përdorni edhe të freskëta, vetëm se janë më të vështira për t’u gjetur në këtë periudhë të vitit) dhe gjysmë litër ujë. Pritini gjethet e dafinës në copa të vogla dhe vendosini në një tenxhere, derdhni ujë. Mbulojeni dhe lëreni të vlojë, më pas zvogëloni zjarrin.

Lëreni çajin të vlojë për dhjetë minuta. Hiqeni nga zjarri dhe lëreni të mbuluar për dhjetë minuta të tjera. Kur çaji të jetë ftohur pak, kullojeni dhe shtoni lëng limoni të saposhtrydhur dhe mjaltë nëse dëshironi – padyshim që do të përmirësojë shijen.