Çaj të nxehtë në verë? Ekspertët thonë po, këto 5 arsye do t’ju bindin - Gazeta Express
string(67) "caj-te-nxehte-ne-vere-ekspertet-thone-po-keto-5-arsye-do-tju-bindin"

Ushqimi/Dieta

Gazeta Express

14/07/2023 19:46

Çaj të nxehtë në verë? Ekspertët thonë po, këto 5 arsye do t’ju bindin

Ushqimi/Dieta

Gazeta Express

14/07/2023 19:46

Ajo që hamë ndihmon në përgatitjen e trupit për t’i bërë ballë më mirë temperaturave të larta. Sipas studiuesve pirja e çajit të nxehtë gjatë verës ndihmon në rifreskimin!

Vera është stina më e nxehtë e vitit dhe kërkon pije shumë freskuese. Akull i akullt ose shumë, për të larguar nxehtësinë, apo jo? Epo, mbase jo. Pavarësisht nga ndjenja e këndshme e të pasurit diçka të ftohtë, pirja e çajit të nxehtë ndihmon në freskimin në mënyrë efektive, pasi funksionon drejtpërdrejt në trup.

Lexo Edhe:

Ju freskon më shumë se një pije e ftohtë.

Pirja e çajit të ngrohtë lejon trupin të relaksohet dhe të qetësohet! Kur pini ujë të ftohtë gjatë verës, trupi juaj duhet të kompensojë ndryshimin në temperaturë duke u ngrohur më shumë, gjë që çon në edhe më shumë mbinxehje dhe kushte të lidhura me to, si goditje nga dielli.

Ju ndihmon të treteni

Në mot të nxehtë, trupi juaj mund të grumbullojë shumë energji të brendshme ‘nxehtësi’ dhe ‘lagësht’ që mund të bëhen patogjene dhe të shkaktojnë sëmundje. Organet e tretjes janë veçanërisht të prekshme nga kjo: pirja e çajit të ngrohtë gjatë dhe pas ngrënies ndihmon për të mbajtur të lumtur organet tuaja të tretjes.

Mban sistemin tuaj imunitar të fortë

Çajrat e ngrohtë nxisin qarkullimin dhe thithjen e lëndëve ushqyese në trupin tuaj. Konsumimi i pijeve të ftohta përshpejton traktin gastrointestinal, kështu që organet nuk mund të thithin siç duhet ushqimin.

Parandalon çështjet e riprodhimit

Pirja e çajit të ngrohtë nxit rrjedhën e shëndetshme të gjakut. Konsumi i tepërt i ujit të ftohtë mund të ndikojë negativisht në sistemin riprodhues, duke shkaktuar çrregullime menstruale, ngërçe dhe përfundimisht funksione të dëmtuara fiziologjike si infertiliteti.

Ju ndihmon të humbni peshë!

Lëngjet e ngrohta mund të ndihmojnë në sigurimin që rezervat e yndyrës përdoren për energji, prandaj çajrat konsiderohen si një ndihmë e madhe në humbjen e peshës. Çajrat kanë një lloj flavonoidi që mund të rrisë metabolizmin dhe të ndihmojë trupin tuaj të shpërbëjë yndyrnat më shpejt. Dhe kafeina në shumë çajra rrit përdorimin tuaj të energjisë.