Çaj me piper të zi, zgjidhja më e mirë për të luftuar kollën dhe të ftohtin - Gazeta Express

Çaj me piper të zi, zgjidhja më e mirë për të luftuar kollën dhe të ftohtin

Shneta

Gazeta Express

01/12/2021 11:25

Në vend që të pish çajin normal, pi një çaj me piper në mëngjes për të qëndruar sa më larg kollës dhe të ftohtit. Gjithçka që duhet të bësh është:

T’i shtosh 2 deri në 3 fara të zeza të grira ose pluhur çajit në një gotë me ujë të nxehtë.

Lexo Edhe:

Përzierjen lëre të vlojë për 5 minuta, pastaj shto në të edhe një lugë gjelle mjaltë.

Kjo është një mënyrë e thjeshtë, por shumë efektive në kushte shtëpie për të luftuar të ftohtin dhe kollën.

Piperi është i pasur me shumë lëndë ushqyese thelbësore si vitamina C, flavonoide, antioksidantë dhe antibakteriale. Kur përdoret i kombinuar me mjaltë, piperi i zi lehtëson gëlbazën dhe të ndihmon të kesh frymëmarrje më të pastër e të lehtë. /neps.al