Britania e Madhe zë vendin e tretë në botë përnga numri i lartë i viktimave nga COVID-19 - Gazeta Express

Britania e Madhe zë vendin e tretë në botë përnga numri i lartë i viktimave nga COVID-19

Lajme

Gazeta Express

12/07/2020 14:21

Përveç SHBA’së dhe Brazilit, Britania e Madhe radhitet e treta përnga numri i viktimave të shënuara nga COVID-19.

Britania e Madhe radhitet e treta në botë përnga numri i lartë i viktimave, me gati 45,000 vdekje shkruan CNN.

Për nga statistikat e përditshme, popullsia e vendeve më të goditura nga COVID-19 nuk janë përgjegjës ndaj masave mbrojtëse.

Aktualisht, në tre vendet e lartpërmendura nuk mbahet maska.Siç konfirmon OBSH’ja, ka dëshmi të reja se COVID-19 mund të transmetohet përmes ajrit.

Shkencëtarët britanikë po u bëjnë thirrje qytetarëve që të vendosin maska, pasi dy raportet e reja theksojnë efektivitetin e përdorimit të maskave.