Britania e Madhe ndjek hapat e BE-së, bllokon “TikTok” nga pajisjet zyrtare - Gazeta Express
string(72) "britania-e-madhe-ndjek-hapat-e-be-se-bllokon-tiktok-nga-pajisjet-zyrtare"

Shqiperi

Gazeta Express

23/03/2023 21:36

Britania e Madhe ndjek hapat e BE-së, bllokon “TikTok” nga pajisjet zyrtare

Shqiperi

Gazeta Express

23/03/2023 21:36

Qeveritë federale të SHBA dhe Kanadasë, së bashku me Parlamentin Europian, kanë ndaluar përdorimin e TikTok në pajisjet celulare të përdorura nga qeveria.

Së fundmi kësa “nisme”, i është bashkuar edhe Britania e Madhe, e cila ka njoftuar se TikTok do të bllokohet në të gjitha pajisjet parlamentare

Lexo Edhe:

“Pas vendimit të qeverisë për të ndaluar TikTok nga pajisjet qeveritare, komisionet e Dhomës së Komunave dhe Lordëve kanë vendosur që TikTok të bllokohet nga të gjitha pajisjet parlamentare dhe rrjeti më i gjerë parlamentar”, tha një zëdhënës i parlamentit.

TikTok është vënë nën kontroll për shkak të frikës se të dhënat e përdoruesve nga aplikacioni në pronësi të kompanisë me bazë në Pekin, ByteDance, mund të përfundojnë në duart e qeverisë kineze, duke minuar interesat e sigurisë perëndimore.

/Gazeta Express