Bllokimi i autobusëve në kufi, Kusari: Serbia duhet të ballafaqohet me përjashtim nga KiE, njëjtë sikur Rusia - Gazeta Express
string(106) "bllokimi-i-autobuseve-ne-kufi-kusari-serbia-duhet-te-ballafaqohet-me-perjashtim-nga-kie-njejte-sikur-rusia"

Bllokimi i autobusëve në kufi, Kusari: Serbia duhet të ballafaqohet me përjashtim nga KiE, njëjtë sikur Rusia

Lajme

Gazeta Express

17/04/2024 11:47

Shefja e Grupit Parlamentar të VV’së, Mimoza Kusari Lila, ka reaguar pas bllokimit të autobusëve në kufirin mes Kroacisë dhe Serbisë.

Ajo ka thënë se Serbia duhet të ballafaqohet me përjashtim, njëjtë sikur Rusia.

Lexo Edhe:

Veprimet e tilla, Kusari Lila thotë se rrezikojnë jetë dhe dëmtojnë qytetarë të pafajshëm.

“Dje, përfaqësuesit serbë në KiE kërcënuan se do të tërhiqen nëse Kosova anëtarësohet. Serbia duhet të ballafaqohet me përjashtim, njëjtë sikur Rusia. Veprimet e tilla si bllokimi i 300 udhëtarëve në kufirin mes Serbisë e Kroacisë që nga mëngjesi i hershëm rrezikon jetë dhe dëmton qytetarë të pafajshëm.”