Birra mund të shërojë një nga sëmundjet më të zakonshme në botë - Gazeta Express

Birra mund të shërojë një nga sëmundjet më të zakonshme në botë

Gazeta Express

02/06/2020 22:14

Pirja e një birre në ditë mund t’iu ndihmojë të mposhtni obezitetin, si një nga problemet më të zakonshme shëndetësore në botë, kanë bërë të ditur studiuesit.

Shkencëtarët kanë thënë se birrat përmbajnë shkumë probiotike, kështu që mund të mposhtin obezitetin dhe çmendurinë, shkruan Daily Star, transmeton lajmi.net.

Ndër të tjera, kjo lloj shkume probiotike, sipas studiuesve, mbron njerëzit nga Alzheimeri, autizmi dhe kanceri i zorrëve.

Profesor Eric Claassen, ekspert i baktereve të lukthit në Universitetin e Amsterdamit ka deklaruar se një birrë në ditë ua sjellë të gjitha këto mrekulli organizmit.