Birra është më e mirë se probiotikët, sipas një studimi - Gazeta Express
string(54) "birra-eshte-me-e-mire-se-probiotiket-sipas-nje-studimi"

Shneta

Gazeta Express

06/09/2023 15:38

Birra është më e mirë se probiotikët, sipas një studimi

Shneta

Gazeta Express

06/09/2023 15:38

Në një studim të ri nga Universiteti Mjekësor Dalian në Kinë, studiuesit kanë zbuluar se birra mund të jetë e dobishme për shëndetin e zorrëve dhe se mund të jetë edhe më e mirë se probiotikët.

Ky është një zbulim që kundërshton besimin e përhapur se birra është thjesht një kënaqësi dhe nuk ka përfitime të vërteta shëndetësore.

Lexo Edhe:

Bakteret e mira të birrës dhe shëndeti i zorrëve

Studiuesit rishikuan ndërveprimet dhe mekanizmat midis birrës dhe mikrobiomës së zorrëve në rregullimin e imunitetit të trupit.

Hulumtimi sugjeron që bakteret e pranishme në birrë ndihmojnë në përmirësimin e zorrëve dhe sistemit imunitar.

Birra është e pasur me shumë aminoacide esenciale, vitamina, elemente në gjurmë dhe substanca bioaktive, që janë të përfshira në rregullimin e shumë funksioneve fiziologjike të njeriut.

Kur birra konsumohet në moderim, fenolet dhe lëndët ushqyese të tjera që i përmban, fermentohen dhe shpërbëhen nga komuniteti mikrobik që banon në shtresën e jashtme mukozale të zorrëve. Te jo-duhanpirësit e shëndetshëm, birra përmirëson në mënyrë akute parametrat e funksionit dhe strukturës arteriale – vunë në dukje autorët.

Efektet pozitive shëndetësore të birrës

Për më tepër, studimi nxjerr në pah potencialin e birrës si një modulator mikroekologjik për shkak të efekteve pozitive në parandalimin e kancerit, reduktimin e gjendjeve kardiovaskulare dhe modulimin e sindromës metabolike.

Studimet e mëparshme kanë sugjeruar se bakteret e birrës mund t’i parandalojnë sëmundjet e zemrës dhe ta përmirësojnë qarkullimin e gjakut. Një eksperiment vërtetoi zvogëlimin e rrezikut për sëmundjeve të traktit të sipërm respirator për ata që pinë birrë.

“Është raportuar se konsumimi i birrës ka një efekt rregullues në funksione të ndryshme fiziologjike të trupit të njeriut. Konsumimi i moderuar i birrës ndihmon në parandalimin e arteriosklerozës dhe sëmundjeve të zemrës, pengon kancerin dhe përmirëson qarkullimin e gjakut dhe funksionin imunitar”.

“Birra është dëshmuar gjithashtu të ketë efekte antioksiduese dhe anti-plakje, të nxisë prodhimin e estrogjenit, të reduktojë dëmtimin nga rrezatimi dhe të ndihmojë në parandalimin e ndodhive kardiovaskulare”, thonë studiuesit.

Implikimet e studimit për birrën dhe shëndetin e zorrëve

Derisa ky lajm mund të jetë një arsye për të festuar për adhuruesit e birrës në mbarë botën, është e rëndësishme të theksohet se pirja e moderuar është thelbësore. Studimi lidh efektet pozitive me konsumimin e moderuar të birrës. Pirja e tepërt mund të çojë në efekte negative shëndetësore.

“Nëse birra mund të përdoret në të ardhmen si një rregullator mikro-ekologjik apo edhe si një terapi alternative për sëmundjet kronike, si hipertensioni, diabeti dhe obeziteti, është një pyetje që meriton hulumtime të mëtejshme”, pohojnë hulumtuesit.

Më shumë për shëndetin e zorrëve

Shëndeti i zorrëve është thelbësor për mirëqenien e përgjithshme të një individi. I referohet ekuilibrit dhe funksionit të mikroorganizmave të pranishëm në traktin tretës.

Mikrobiota
Zorra juaj është shtëpia e triliona mikroorganizmave, duke përfshirë bakteret, viruset dhe kërpudhat, të njohura kolektivisht si mikrobiota e zorrëve. Këta mikroorganizma luajnë rol vital në tretjen e ushqimit, prodhimin e vitaminave dhe mbrojtjen kundër patogjenëve të dëmshëm. Reklama

Digjestioni
Shëndeti i duhur i zorrëve siguron tretje dhe përthithje efektive të lëndëve ushqyese nga ushqimi që hamë. Mikrobiota e zorrëve ndihmon në zbërthimin e karbohidrateve komplekse dhe proteinave që trupi nuk mund t’i prodhojë vetvetiu.

Sistemi imunitar
Rreth 70 për qind e sistemit imunitar lokalizohet në zorrë. Një mikrobiotë e shëndetshme e zorrëve ndihmon në rregullimin e përgjigjes imune dhe mbrojtjen kundër patogjenëve të dëmshëm.

Lidhja tru-zorrë
Boshti zorrë-tru lidh ngushtë zorrën dhe trurin. Ky është një sistem komunikimi me dy drejtime që përfshin sistemin nervor qendror, sistemin nervor enterik dhe boshtin hipotalamik-hipofizë-adrenal. Kjo lidhje ndikon jo vetëm në funksionin gastrointestinal, por edhe në disponimin dhe sjelljen.

Disbioza
Disbioza, një çekuilibër në mikrobiotën e zorrëve, shoqërohet me probleme të ndryshme shëndetësore. Këto përfshijnë sindromën e zorrës së irrituar (IBS), sëmundjen inflamatore të zorrëve (IBD), obezitetin, diabetin dhe madje edhe çështje të shëndetit mendor, si ankthi dhe depresioni. Reklama

Dieta
Dieta luan një rol vendimtar në ruajtjen e shëndetit të zorrëve. Një dietë e pasur me fibra, fruta, perime, proteina pa yndyrë dhe ushqime të fermentuara ndihmojnë në promovimin e një mikrobiome të shëndetshme të zorrëve.

Më shumë për përfitimet shëndetësore të birrës

Birra, një nga pijet alkoolike më të vjetra dhe më të konsumuara në botë, është bërë objekt i studimeve të shumta shëndetësore. Ndërsa konsumimi i tepërt mund të çojë në efekte negative, pirja e moderuar e birrës mund të ofrojë disa përfitime befasuese shëndetësore.

Shëndeti i zemrës
Kardiologët kanë zbuluar se konsumimi i moderuar i birrës mund të rritë nivelet e lipoproteinës me densitet të lartë (HDL), e njohur zakonisht si ‘kolesteroli i mirë’. Kjo mund të ndihmojë në uljen e rrezikut të sëmundjeve të zemrës. Për më tepër, birra përmban disa antioksidantë, si polifenolet, që mbrojnë zemrën.

Dendësia e kockave
Birra është një burim i rëndësishëm i silikonit dietik, i cili lidhet me shëndetin e kockave. Silikoni ndihmon në rritjen dhe zhvillimin e kockave dhe indeve lidhore. Disa kërkime sugjerojnë se konsumimi i moderuar i birrës mund të përmirësojë densitetin e kockave, veçanërisht te gratë pas menopauzës.

Zvogëlim i rrezikut për diabet të tipit 2
Studimet epidemiologjike kanë vërejtur se konsumuesit e moderuar të birrës mund të kenë një rrezik më të ulët të zhvillimit të diabetit të tipit 2. Mekanizmat e saktë mbeten një temë hulumtimi, por nënvizon rolin e mundshëm të birrës në shëndetin metabolik.

Birra dhe mikrobioma
Birra, duke qenë një pije e fermentuar, përmban fibra dietike dhe disa probiotikë. Këta përbërës mbështesin shëndetin e zorrëve duke nxitur rritjen e baktereve të dobishme. Një mikrobiomë e ekuilibruar e zorrëve ndihmon në tretje dhe forcon sistemin imunitar.

Përfitimet e shëndetit mendor
Konsumimi i moderuar i birrës mund të ketë gjithashtu përfitime njohëse. Disa studime e lidhin atë me një rrezik të reduktuar të demencës dhe sëmundjes së Alzheimerit. Birra përmban komponime, si ksantohumol, i cili ka veti neuroprotektive.

Mbrojtja kundër gurëve në veshka
Disa studime tregojnë se birra, kur konsumohet në moderim, mund ta ulë rrezikun e zhvillimit të gurëve në veshka. Efekti diuretik i birrës dhe përmbajtja e lartë e ujit mund të kontribuojnë në këtë përfitim mbrojtës.

E pasur me vitamina B
Birra vepron si një burim natyral i disa vitaminave B, duke përfshirë B6, riboflavin (B2), niacin (B3), acid pantotenik (B5) dhe folate. Këto vitamina luajnë një rol vendimtar në metabolizmin dhe funksionin e përgjithshëm qelizor.

Historia e konsumimit të birrës

Birra, e njohur edhe si ‘buka e lëngshme’, është pija alkoolike më e vjetër në historinë njerëzore, e regjistruar nga babilonasit qysh në vitin 6.000 para epokës së re sipas asaj që shkruhet në pllakat e baltës – shkruajnë autorët e studimit.

Në të njëjtën kohë, birra është pija më e prodhuar dhe më e konsumuar në mbarë botën. Është e dyta pas ujit dhe çajit për sa i përket konsumit total. Hulumtimet arkeologjike kanë gjetur prova të konsumit të birrës në Kinë që datojnë deri para 9.000 vjetëve.