Billie Eillish publikon filmin “Not My Responsibility” - Gazeta Express

Arte

Gazeta Express

27/05/2020 22:33

Billie Eillish publikon filmin “Not My Responsibility”

Arte

Gazeta Express

27/05/2020 22:33

Të hënën më 27 maj, Billie Eilish e lansoi në rrjetet sociale një film të shkurtër me titull, “Not My Responsibility”.

Filmi i krijuar nga vet këngëtarja, fillimisht e kishte shënuar premierën në koncertin e parë të turneut të saj, “Where Do We Go?”, i cili zuri vend në fillim të vitit në Miami.

Ndërkaq, turneu është dashur të shtyhet për shkak të vendosjes së rregullave të distancimit social, si pasojë e pandemisë së koronavirusit.

I shoqëruar nga tingujt e muzikës elektronike në prapavi, filmi e shfaq Eilishin duke u zhveshur dalëngadalë, para se të zhytet në ujë. Këngëtarja e famshme gjithashtu është narratore e filmit, me ç’rast e përcjellë një mesazh të fuqishëm kundër komenteve negative rreth trupit të saj, transmeton Koha.

“A do të dëshironit të jem më e vogël? Më e dobët? Më e butë? Më e gjatë? A dëshironi të jem më e qetë? A ju provokojnë krahët e mi apo gjoksi im? A karakterizohem nga barku apo nga ijët?” Këto janë vetëm disa prej fjalëve që i thotë Eilish në filmin e saj.

Këngëtarja me të debutuar në skenën muzikore është komentuar shumë për dukjen e saj. Derisa shumica e këngëtareve të reja e shfrytëzojnë pamjen fizike për ta promovuar muzikën e tyre, Billie Eilish, ka zgjedhur ta bëjë të kundërtën duke veshur vetëm rroba të gjera, me arsyetimin se nuk dëshiron të seksualizohet nga kritikët dhe publiku i gjerë.

Në fillim të këtij muaji, Eilish e bëri të ditur lajmin se i ka shtyrë data e koncerteve të turneut botërorë, “Where Do We Go”. Ajo planifikohej të kthehej në Britani të Madhe në muajin korrik, për t’i realizuar disa performanca në qytete të ndryshme.