Bill Gates i futet biznesit të lopëve - Gazeta Express
string(37) "bill-gates-i-futet-biznesit-te-lopeve"

Bill Gates i futet biznesit të lopëve

Lajme

Gazeta Express

24/01/2023 14:38

Miliarderi Bill Gates ka investuar në një start-up australian të teknologjisë klimatike që planifikon të reduktojë emetimet e metanit të krijuara kur lopët pjellin. Metani është gazi serrë më i zakonshëm pas dioksidit të karbonit (CO2). Blegtoritë si lopët, dhitë dhe dreri prodhojnë metan kur stomaku i tyre thyen fibra të forta si bari.

Hulumtimet shkencore kanë treguar se ushqimi i lopëve me bar deti mund të reduktojë ndjeshëm emetimet e tyre të metanit. Fillimi i Perthit, Rumin8, filloi të punojë në një shtesë diete të riprodhuar në mënyrë sintetike nga alga e kuqe e detit që ndalon formimin e gazit.

Lexo Edhe:

Rumin8 tha se ka mbledhur 12 milionë dollarë në financim të udhëhequr nga Breakthrough Energy Ventures, të cilën Gates e themeloi në 2015. Firma e investimeve mbështetet gjithashtu nga CEO i Amazon, Jeff Bezos dhe sipërmarrësi kinez dhe bashkëthemeluesi i Alibaba, Jack Ma.

Në tetor të vitit të kaluar, Zelanda e Re propozoi taksimin e gazeve serrë të krijuara nga kafshët shtëpiake që defekojnë dhe urinojnë. Në vitin 2019, metani në atmosferë arriti nivele rekord, ishte rreth dy herë e gjysmë më i lartë se niveli në epokën para-industriale. Molekulat individuale të metanit kanë një efekt ngrohjeje më të fortë në atmosferë sesa molekulat e CO2./Albeu