Bild: Basha loboi me rusët kundër integrimit të Shqipërisë - Gazeta Express

Ballina

Gazeta Express

19/01/2020 21:10

Bild: Basha loboi me rusët kundër integrimit të Shqipërisë

Ballina

Gazeta Express

19/01/2020 21:10

Gazeta gjermane Bild ka shkruar një artikull të gjatë mbi çështjen e shumëpërfolur të lobimit rus nga ana e Partisë Demokratike, një dosje e cila u pushua nga gjykata vetëm pak ditë më parë, duke hequr kështu akuzat në drejtim të Lulzim Bashës dhe disa zyrtarëve të tjerë të selisë blu.

Por BILD shkruan se paratë e lobimit që PD-ja ka firmosur me Nick Muzin, janë përdorur nga ky i fundit në mënyrë që Shqipëria të mos hapë negociatat me BE-në, në një kohë kur qeverinë e drejtojnë socialistët e Edi Ramës. Në mes të Nick Muzin dhe Partisë Demokratike ka hyrë një kompani (Binniata trade) e cila sipas hetimet të ‘Mother Jones’ (e cila e publikoi e para artikullin mbi ‘lobimin rus’) ka lidhje direkte me eksponentë të lartë rusë. Po sipas hetimeve të nxjerra më parë nga revista amerikane, Binniata Trade ka paguar në emër të PD-së një sërë parash në drejtim të Nick Muzin për shërbimet e lobimit që ai do të kryente në SHBA.

ARTIKULLI I PLOTË:

Megjithë pengesat, Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama ende shpreson të udhëheqë vendin e tij drejt BE. Në vendin e tij, megjithatë, ai gjithashtu takon rezistencën. Opozita shqiptare, e udhëhequr nga Partia Konservatore Demokratike e Shqipërisë (PDSH), po përpiqet me të gjitha forcat të rrëzojë kryeministrin socialist. Përdoren jo vetëm mjete demokratike: Fushatat e dyshimta në internet, dokumentet e nxjerra dhe regjistrimet komprometuese janë shpërndarë qëllimisht. Me sa duket është një nga lobistët më me ndikim në botë. Sipas dokumenteve të Departamentit të Drejtësisë të SHBA, strategu politik Nick Muzin mbështet opozitën e Shqipërisë.

Rrjeti i Nick Muzin

Rrjetet e Muzin shtrihen përtej të gjitha kufijve dhe në një larmi sistemesh politike. Lista e klientëve të lidhur me të është mbresëlënëse. Ai mbështeti republikanët George Ë. Bush, Ted Cruz, John Mc Cain dhe madje edhe Donald Trump në fushatën zgjedhore në SHBA. Në 2017 ai u punësua nga Gjiri i Shtetit të Katarit. Në emër të Emirit, ai do të përmirësonte marrëdhëniet e vendit arab me delegacionin Trump dhe me komunitetin hebre në Shtetet e Bashkuara. Misioni dështoi. Për shkak se Muzin nuk u regjistrua në agjencinë e Departamentit të Drejtësisë të Shteteve të Bashkuara FARA si këshilltar i një shteti të huaj, atij iu desh të hiqte dorë nga Katar. Pra, tani klienti tjetër: Opozita shqiptare, e cila dëshiron të parandalojë pranimin e Shqipërisë në BE nën kryeministrin aktual me të gjitha fuqitë – dhe kostoja e përdorimit të Muzin padyshim që kushton shumë.

Sipas dokumenteve nga agjensia amerikane FARA, Muzin duhej të merrte 675,000 euro për misionin e tij tremujor. Informacioni vjen nga vetë ai. Sasia e tarifës dhe origjina e parave tani e sjell klientin në nevojë. Lulzim Basha, drejtuesi i Partisë Demokratike Shqiptare, kishte nënshkruar kontratën me Muzin. Një tarifë prej 25,000 dollarë ishte rënë dakord tre herë. Sidoqoftë, shumë më tepër u paguan. Për këtë arsye, hetimet ndaj liderit të opozitës Basha filluan në Shqipëri në qershor. Ai vetë mohon se ka shpërdoruar apo taksuar para, flet për një fushatë të ndyrë dhe akuzon akuzuesit se janë të korruptuar.

Po nga kanë ardhur paratë për Muzin? Më poshtë është në dosje: Muzin vetë konfirmoi pagesën e fondeve për autoritetin amerikan FARA. Në një raport të mëvonshëm FARA, kompania që u shfaq si klient ishte një kompani që ndan kutinë e saj të postës në Rrugën St. Vincent në Edinburgh, Skoci me 1200 ndërmarrje të tjera: Biniatt Trade LP. Gjurmët e Tregtisë Biniatt çojnë dikur nëpër botë: nga Skocia përmes Belize-Amerikës së Jugut – dhe prej andej në Rusi. Përkundër këtij zgjerimi global, kompania ka më pak para se çdo mini-startim: Sipas regjistrit britanik të biznesit, Biniatt Trade ka një kapital aksionesh prej 100 £. Ajo që revista amerikane “Mother Jones” zbuloi në mes të vitit, sjell PDSH-në shqiptare dhe kreun e saj të opozitës Lulzim Basha në vështirësi të mëtejshme të shpjegimit. Sepse prapa Biniatt Trade është një rrjet i ndërmarrjeve të mbivendosur – në fund të të cilit ka disa njerëz me ndikim të biznesit nga Rusia. Njëri prej tyre është Evgeny Sheremetyev. Ai zotëron aksione në disa kompani ruse. Të paktën njëri prej tyre merr urdhra nga qeveria ruse.

Për kreun e qeverisë, çështja është e qartë

Për kryeministrin shqiptar Edi Rama, është një provë e qartë që Rusia është prapa përpjekjeve të lobistit të lartë Nick Muzin. Në fakt, Rusia ka pak interes për afrimin e Shqipërisë me BE. Pranimi do të dobësonte më tej ndikimin e rusëve në Ballkan. Në një deklaratë zyrtare, Partia Demokratike Shqiptare tha: “Partia Demokratike nuk ka pasur lidhje direkte ose indirekte me individë ose kompani ruse”. Një deklaratë që vështirë se po ndriçon duke pasur parasysh lidhjet e dokumentuara midis PDSH-së, lobistit të lartë dhe njerëzve të biznesit rus. Sidoqoftë, makinacionet e dyshimta ishin të suksesshme: Përfaqësimi i BE paralajmëroi opozitën që herët se bojkoti parlamentar i saj dhe destabilizimi i brendshëm që mund të vinte mund të rrezikojnë seriozisht rrugën e Shqipërisë drejt BE.

Në lidhje me artikullin e BILD kanë reaguar deri më tani disa përfaqësues të PS-së, përfshi këtu dhe kreun e grupit parlamentar të selisë rozë, Taulant Balla. Ky i fundit shprehet se artikulli i BILD vë në pah sesi përmes lidhjeve të dyshimta, Lulzim Basha ka punuar kundër interesit të Shqipërisë