Bilanci i COVID-19 në Kosovë: 1.147 të infektuar, 30 viktima dhe 874 të shëruar - Gazeta Express

Bilanci i COVID-19 në Kosovë: 1.147 të infektuar, 30 viktima dhe 874 të shëruar

Lajme

Gazeta Express

05/06/2020 8:05

Rastet e para me COVID-19 në Kosovë, u shënuan më 13 mars. Nga ajo datë deri më 4 qershor janë evidentuar 1.147 raste me këtë virus me gjithsej 30 viktima. Ndërsa 874 pacientë janë shëruar.

Në Institutin Kombëtar të Shëndetit Publik në vazhdimësi gjatë 24 orëve janë duke i kontaktuar dhe mbikëqyrur të gjitha kontaktet e rasteve, si dhe kontaktet e kontakteve duke i obliguar për vetizolim dhe të kërkojnë ndihmë mjekësore nëse kanë simptoma.

“Nga data 08 shkurt deri më 04 qershor 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 15.880 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe prej tyre pozitive rezultojnë gjithsej 1.147 raste, me gjithsej 30 raste të vdekjes të cilët kanë pasur sëmundje të tjera shoqëruese. Derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 874 raste”, thuhet në raportin e IKSHPK-së.

Ndërsa në nivel global, nga data 31 dhjetor 2019 deri më 04 qershor 2020 sipas Worldometers, janë raportuar gjithsej 6.625.777 raste të COVID-19 dhe 389.102 raste të vdekjes.