Biden thotë se SHBA nuk do të vendosë trupa në terren edhe nëse Rusia pushton Ukrainën - Gazeta Express

Lajme

Gazeta Express

08/12/2021 19:57

Biden thotë se SHBA nuk do të vendosë trupa në terren edhe nëse Rusia pushton Ukrainën

Lajme

Gazeta Express

08/12/2021 19:57

Presidenti Joe Biden tha të mërkurën se SHBA-ja nuk do të jetë e detyruar të dërgojë trupa për të mbrojtur Ukrainën kundër Rusisë, sepse e para ajo nuk është anëtare e NATO-s, transmeton Gazeta Express.

“Ideja se SHBA-ja do të përdorë forcën në mënyrë të njëanshme për t’u përballur me pushtimin e Rusisë në Ukrainë nuk është në skenë tani”, u tha Biden gazetarëve. “Ne kemi një detyrim moral dhe një detyrim ligjor ndaj aleatëve tanë të NATO-s sipas Nenit 5. Është një detyrim i shenjtë. Ky detyrim nuk shtrihet në … Ukrainë.”, shkruan Bussines Insider, transmeton Gazeta Express.

Lexo Edhe:

Neni 5 i kartës së NATO-s – parimi i mbrojtjes kolektive që mbështet aleancën – thotë se një sulm ndaj një anëtari të aleancës është një sulm ndaj të gjithëve. Është thirrur vetëm një herë në historinë e aleancës, pas sulmeve terroriste të 11 shtatorit në SHBA.

Biden tha se i bëri të qartë presidentit rus Vladimir Putin se nëse ai pushton Ukrainën do të ketë “pasoja ekonomike si ato që ai nuk i ka parë ndonjëherë ose nuk janë parë ndonjëherë kudo”.

Presidenti tha gjithashtu se një pushtim rus ka të ngjarë që të detyrojë SHBA-në të “përforcojë praninë në vendet e NATO-s për të siguruar veçanërisht ata në krahun lindor”.

“Përveç kësaj, unë e bëra të qartë se ne do t’u ofrojmë kapacitete mbrojtëse edhe ukrainasve”, tha Biden.

Ukraina ka partneritet me NATO-n, veçanërisht pas kapjes së Krimesë nga Rusia në vitin 2014. Shumë vende të NATO-s kufizojnë Ukrainën në perëndim dhe në jug të saj, duke përfshirë Poloninë, Sllovakinë, Hungarinë dhe Rumaninë.

Biden dhe Putin folën të martën në mes të tensioneve në rritje rreth Ukrainës. Rusia ka vendosur dhjetëra mijëra trupa pranë kufirit të Ukrainës, duke shkaktuar frikën e një inkursioni ushtarak.

Ukraina ka qenë në qendër të tensioneve gjeopolitike midis Moskës dhe Perëndimit për vite me radhë.

Rusia pushtoi dhe aneksoi Krimenë në vitin 2014 dhe që nga ai vit trupat ukrainase dhe rebelët e mbështetur nga Kremlini në rajonin lindor të Donbasit janë përfshirë në një luftë të vazhdueshme që ka vrarë mbi 13,000 trupa dhe civilë.

Megjithëse ekspertët thonë se tensionet janë kryesisht një produkt i veprimeve të Putinit, udhëheqësi rus ka fajësuar NATO-n dhe Perëndimin për dinamikën e diskutueshme. Rusia e ka parë prej kohësh shtetin e ish-bllokut sovjetik si pjesë të perandorisë dhe sferës së ndikimit të saj dhe Putini i ka përshkruar rusët dhe ukrainasit si “një popull” – një pikëpamje që shumë ukrainas e refuzojnë.

Megjithëse Ukraina nuk është anëtare e NATO-s, ajo ka kërkuar të bashkohet me aleancën për vite me radhë dhe mban një partneritet të fortë me të. Aleatët e NATO-s kanë ofruar ndihmë për sigurinë për Ukrainën. Putin e sheh ndikimin në rritje të NATO-s në Ukrainë si një kërcënim ekzistencial dhe ka akuzuar Perëndimin se nuk respekton “vijat e kuqe” të tij kur bëhet fjalë për fqinjin e Rusisë. Rusia nuk dëshiron që Ukraina të bëhet anëtare e NATO-s dhe e ka paralajmëruar aleancën kundër zgjerimit të infrastrukturës ushtarake në ish-republikën sovjetike./Gazeta Express/