Biba May “Jo më”, premiera e filmit dokumentar - Gazeta Express
string(43) "biba-may-jo-me-premiera-e-filmit-dokumentar"

Biba May “Jo më”, premiera e filmit dokumentar

Arte

Gazeta Express

05/12/2022 16:38

Të premten, më fillim nga ora 18:00, shfaqet filmi premierë Biba May “Jo më” histori e fuqizimit të grave me aftësi të kufizuara.  

Rreth filmit:

Lexo Edhe:

Kemi kënaqësinë t’ju ftojmë në premierën e filmit dokumentar BIBA MAY-“Jo Më”, një histori e fuqizimit të grave me aftësi të kufizuara dhe një model guximi, vendosmërie, përkushtimi dhe dashurie!

Premiera shfaqët në Javën Ndërkombëtare të Drejtave të Njeriut dhe Muajin e Filmit Evropian në Kino ARMATA mes 13 nëntor – 10 dhjetor, projektit të iniciuar në bashkëpunim me Akademinë Evropiane të Filmit, më 9 dhjetor 2022 në ora 20:00, në Kino ARMATA Prishtinë, Kosovë.

Rrëfimi zbulon jetën e një gruaje Resmije Rahmani e njohur ndryshe si Biba May, e cila vuan nga distrofia muskulare progresive, por me gjithë sfidat, pengesat dhe humbjet e saj, nuk ndalet kurrë duke u përpjekur të bëjë ndryshimin për personat me aftësi të kufizuara.

Shkruar dhe prodhuar nga Shqipe Malushi, Producente Ekzekutive dhe Drejtimi Artistik: Zana Hoxha, Regjisore: Arlinda Morina, përfshirë dhe regjisorë kontribues si Burim Haliti, Mahiema Anand, Arzana Pireci, dhe Jeton Pireci, Drejtor i Fotografisë: Michael Stoeger, xhirimet e luftës dhe video klipet: Nafis Lokvica, Montazherët: Arlinda Morina dhe Berat Kryeziu, Grimi dhe kostumografia: Ganimete Sava, Droni: Visar Selimi, Muzika dhe Kënga Origjinale: Memli Kelmendi dhe Shqipe Malushi, Vokaliste: Klea Dina; Zgjedhja muzikore dhe Zërimi: Samer Agolli, Ngjyrat: Rron Ismajli, Dizajni: Arbër Matoshi.

Donatorët dhe Përkrahësit: Fondacioni Joseph Handleman “Besoj në Ty”, (SHBA), Fondacioni Global Shqiptar, (SHBA), Ministria e Kulturës, Rinse dhe Sporteve e Kosovës; SIGMA – Grupi i Sigurimit nga Vjena, Artpolis – Qendra për Art dhe Komunitet, si dhe OPDMK, Kino ARMATA, ANIBAR – Kino “Jusuf Gërvalla”, Pejë, dhe Komuna e Pejës – Departamenti i Kulturës.

Ky event/projekt gjithashtu mbështetet nga Zyra e Presidentes së Republikes së Kosoves.

/Express