Bërns: Shtetet e Bashkuara do të jenë përherë krah Maqedonisë së Veriut në “ngjitjen e kodrës” drejt një të ardhmeje më të sigurt evropiane - Gazeta Express
string(136) "berns-shtetet-e-bashkuara-do-te-jene-perhere-krah-maqedonise-se-veriut-ne-ngjitjen-e-kodres-drejt-nje-te-ardhmeje-me-te-sigurt-evropiane"

Ballina

Gazeta Express

06/07/2022 22:05

Bërns: Shtetet e Bashkuara do të jenë përherë krah Maqedonisë së Veriut në “ngjitjen e kodrës” drejt një të ardhmeje më të sigurt evropiane

Ballina

Gazeta Express

06/07/2022 22:05

“Ndërsa Maqedonia e Veriut do të vazhdojë të ngjitet në kodrën drejt një të ardhmeje më të sigurt të integruar evropiane, ju gjithashtu do të duhet të përballeni me sfida të vështira. Dilemat që ata krijojnë janë unike për vendin tuaj dhe rrugëtimin tuaj, por ju nuk jeni vetëm në përballjen me ta. Shtetet e Bashkuara janë me ju në atë ngjitje”, tha sonte ambasadorja amerikane në vend, Kate Marie Bërns, në ceremoninë e Ambasadës Amerikane me rastin e 246 vjetorit të pavarësisë së Shteteve të Bashkuara.

Në prani të përfaqësuesve të lartë të shtetit, partive politike, sektorit civil, medias, Burns tha se duke qenë se dy vendet do të përballen me sfida të reja, do t’i përballojmë së bashku, si aleatë, partnerë dhe miq.
Në fjalën e saj, ambasadorja kujtoi se para tre vitesh, siç tha ajo, për herë të parë është ngjitur në këtë kodër deri te Ambasada në Shkup dhe është frymëzuar nga pamja dhe potenciali që e rrethon.

Lexo Edhe:

– Isha i vetëdijshëm se do të kishte sfida. Dija për disa prej tyre dhe prisja që ato, si nevoja për të vazhduar luftën kundër korrupsionit, për të forcuar shtetin e së drejtës dhe për të forcuar institucionet demokratike. Disa ishin të reja, si pandemia vdekjeprurëse mbarëbotërore, zjarret shkatërruese dhe tani lufta brutale dhe e pajustifikuar që shpërtheu në Evropë. Por, pavarësisht nga sfidat përpara, kam qenë i bindur se marrëdhëniet mes Shteteve të Bashkuara dhe Maqedonisë së Veriut janë mjaft të forta dhe dinamike dhe se së bashku do të mund t’i përballojmë dhe do të dalim më të vendosur në partneritetin tonë, theksoi ambasadori. jashtë.