BE vendosi sanksione ndaj 19 kompanive kineze për shkak të lidhjeve të tyre me Moskën - Gazeta Express
string(85) "be-vendosi-sanksione-ndaj-19-kompanive-kineze-per-shkak-te-lidhjeve-te-tyre-me-mosken"

BE vendosi sanksione ndaj 19 kompanive kineze për shkak të lidhjeve të tyre me Moskën

Lajme

Gazeta Express

25/06/2024 7:55

Bashkimi Evropian ka vendosur sanksione ndaj 19 kompanive kineze që synojnë të ndëshkojnë atë që Perëndimi beson se është mbështetja e Pekinit për luftën e Rusisë në Ukrainë.

Lista e publikuar në Gazetën Zyrtare të BE-së përfshin disa firma me bazë në Hong Kong, si dhe dy gjigantë globalë “satelitë”.

Lexo Edhe:

Paketa e sanksioneve kundër Rusisë shtoi 61 kompani të reja në listën e subjekteve të akuzuara për “mbështetje të drejtpërdrejtë të kompleksit ushtarako-industrial rus” në luftën në Ukrainë, duke e çuar numrin e përgjithshëm të kompanive në 675.

Këto firma tani janë subjekt i kufizimeve drastike në shitjen e mallrave dhe teknologjisë me përdorim të dyfishtë që mund të përdoren për të përmirësuar sektorët e mbrojtjes dhe sigurisë së Rusisë.

Kina hedh poshtë akuzat perëndimore se mbështet fushatën ushtarake të Rusisë.

Ndër kompanitë e reja në listën e sanksionuar janë dy lojtarë të mëdhenj në industrinë satelitore të Kinës të përfshirë në shitjen e satelitëve dhe imazheve satelitore për grupin mercenar rus Wagner.

Në tetor, një hetim i AFP zbuloi se Wagner nënshkroi një kontratë me vlerë më shumë se 30 milionë dollarë në vitin 2022 me Beijing Yunze Technology Co Ltd të Kinës për të blerë dy satelitë dhe për të përdorur imazhet e tyre.

Kontrata u nënshkrua në nëntor 2022, më shumë se gjysmë viti pas pushtimit të Ukrainës nga Moska, në të cilin Grupi Wagner, i udhëhequr nga themeluesi i tij Yevgeny Prigozhin, luajti një rol kyç në fushën e betejës.

Dy satelitët me rezolucion të lartë i përkisnin Chang Guang Satellite Technology, një kompani udhëheqëse globale satelitore që u shtua në listën e sanksioneve të BE-së.

Një tjetër firmë në listën e sanksioneve është Head Aerospace Technology, e cila shet imazhe satelitore dhe u vendos në listën e sanksioneve të SHBA në 2023 për furnizimin e Wagner Group.

Edhe nëse Kina nuk furnizon me armë direkt Rusinë, Shtetet e Bashkuara dhe Evropa e akuzojnë atë për shitjen e komponentëve dhe pajisjeve për industrinë ushtarake të Moskës.

Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme kineze Lin Jian hodhi poshtë pretendimet si “informacion të rremë”.

Firmat me bazë në Rusi përbëjnë rreth gjysmën e 61 subjekteve të shtuara në listën e BE-së të hënën.

Së bashku me 19 kompani kineze, nëntë nga Turqia, dy nga Kirgistani dhe nga një nga India, Kazakistani dhe Emiratet e Bashkuara Arabe u shtuan gjithashtu.