BE: Sulmet e reja ndaj Ukrainës tregojnë se Putini nuk është “serioz” për përfundimin e luftës - Gazeta Express
string(91) "be-sulmet-e-reja-ndaj-ukraines-tregojne-se-putini-nuk-eshte-serioz-per-perfundimin-e-luftes"

Gazeta Express

30/05/2023 19:32

BE: Sulmet e reja ndaj Ukrainës tregojnë se Putini nuk është “serioz” për përfundimin e luftës

Gazeta Express

30/05/2023 19:32

Komisioni i BE-së thotë se sulmet ruse ndaj Kievit dhe objektivave të tjera në Ukrainë tregojnë se Vladimir Putin nuk është “serioz” për përfundimin e luftës.

Duke folur në një konferencë shtypi në Bruksel, zëdhënësi i Komisionit për Çështjet e Jashtme dhe Politikën e Sigurisë, Peter Stano, tha se kryeqyteti ukrainas po “sulmohet masivisht” nga Rusia.

Lexo Edhe:

Ai tha se sulmet ruse gjatë ditëve të fundit, të cilat kanë goditur një spital dhe ndërtesa banimi, duke vrarë dhe plagosur disa civilë ukrainas, tregojnë se Rusia “vazhdon të terrorizojë pa dallim” Ukrainën “në një mënyrë të neveritshme dhe barbare”.

“Këto sulme tregojnë se Putini nuk është serioz për të ndaluar luftën e tij dhe se ai dëshiron të vazhdojë përshkallëzimin e tij kundër popullit ukrainas”, tha Stano.