BBC këshillon stafin që të fshijë TikTok nga celularët e kompanisë - Gazeta Express
string(66) "bbc-keshillon-stafin-qe-te-fshije-tiktok-nga-celularet-e-kompanise"

AutoTech

Gazeta Express

21/03/2023 0:04

BBC këshillon stafin që të fshijë TikTok nga celularët e kompanisë

AutoTech

Gazeta Express

21/03/2023 0:04

BBC News ka këshilluar stafin që të fshijë TikTok nga celularët e kompanisë për shkak të frikës së privatësisë dhe sigurisë.

BBC është media e parë në Mbretërinë e Bashkuar që nxjerr një udhëzim të tillë dhe vetëm e dyta në botë pas medias shtetërore të Danimarkës. Në njoftimin zyrtar, BBC tha se do të vazhdojë të përdorë platformën për qëllime editoriale dhe marketingu për momentin.

Lexo Edhe:

Po ashtu, aplikacioni është ndaluar të përdoret në celularët e punonjësve të administratës.

Po ashtu, vendet që kanë vendosur ndalime për TikTok përfshijnë SHBA-në, Zelandën e Re, Belgjikën dhe e njëjta gjë vlen për këdo që punon në Komisionin Evropian. Megjithatë, aplikacioni është ende i lejuar të përdoret në pajisjet personale.

Këto masa janë marrë pasi ekziston frika se të dhënat e marra nga platforma sociale nga telefonat e kompanive, mund të ndahen me qeverinë kineze nga kompania mëmë e TikTok, ByteDance, e cila e ka selinë e saj në Pekin. Nga ana tjetër, TikTok thotë se ndalimet bazohen në “keqkuptime themelore”.

Punonjësit e ByteDance u zbuluan pasi kishin gjurmuar vendndodhjet e disa gazetarëve perëndimorë në vitin 2022. Pas ndodhisë, kompania deklaroi se ata u pushuan nga puna./tvklan.al