Bashkëpunimi i Baleteve Shqiptare për një shfaqje të jashtëzakonshme - Gazeta Express
string(68) "bashkepunimi-i-baleteve-shqiptare-per-nje-shfaqje-te-jashtezakonshme"

Arte

Gazeta Express

05/10/2022 17:38

Bashkëpunimi i Baleteve Shqiptare për një shfaqje të jashtëzakonshme

Arte

Gazeta Express

05/10/2022 17:38

Baleti Kombëtar i Kosovës, trupa e Teatrit të Operës dhe Baletit të Shqipërisë dhe Filhramonia e Kosovës, i kanë bashkuar forcat për një shfaqje të jashtëzakonshme për shënimin e 50 vjetorit të themelimit të Baletit Kombëtar të Kosovës

Baleti i parë shqiptar “Halili dhe Hajria” do të shfaqet më datë 09 tetor të këtij viti në Sallën e Sporteve “1 Tetori”, prej orës 19:00, për të shënuar kështu gjysmë shekulli jetë të baletit në Kosovë.

Lexo Edhe:

Muzika nga Tish Daija

Koreografia origjinale nga Panajot Kanaci

Vënja në skenë nga koreografe/baletmaestër Alisa Gjoni

Dirigjent i orkestrës Gridi Kraja

/Gazeta Express