Azerbajxhani e dënon me burgim të gjatë rusin që luftoi për Armeninë - Gazeta Express

Azerbajxhani e dënon me burgim të gjatë rusin që luftoi për Armeninë

Lajme

Gazeta Express

22/07/2021 15:07

Një gjykatë në Baku dënoi me dhjetë vjet burgim një shtetas rus nën akuzën për pjesëmarrje në luftë në anën armene gjatë konfliktit të vitit të kaluar për Nagorno-Karabakun.

Gjykata e Bakus për Krime të Rënda të enjten e shpalli rusin Sergei Dubakov fajtor për terrorizëm, pjesëmarrje në grup kriminal dhe kalim të paligjshëm të kufirit, shkruan Free Europe, transmeton Gazeta Express.

Lexo Edhe:

Hetuesit thanë se Dubakovi në mënyrë të paligjshme e kishte vizituar Nagorno-Karabakun, ku ishte bashkuar me një grup ilegal të armatosur armen dhe kishte marrë pjesë në ushtrime ushtarake në distriktin Kalbacar.

Dubakovi u arrestua në janar, pasi kishte arritur në Azerbajxhan nga Turqia. Hetuesit thanë se ai kishte planifikuar akte sabotimi dhe terrorizmi në Azerbajxhan. Vetë i akuzuari u deklarua i pafajshëm, ndërsa zyrtarët armenë nuk e komentuan dënimin e tij.

Tensionet mes Azerbajxhanit dhe Armenisë janë rritur përsëri në javët e fundit pas të shtënave në kufi. Vitin e kaluar rreth 6.000 persona, shumica ushtarë, u vranë gjatë luftimeve që zgjatën gjashtë javë e u ndalën me armëpushimin e ndërmjetësuar nga Rusia.

Sipas marrëveshjes, Rusia dërgoi rreth 2.000 trupa paqeruajtëse në zonën e konfliktit dhe ofroi asistencë për shkëmbimin e të burgosurve të luftës dhe të ndaluarve të tjerë mes dy ish-republikave sovjetike.