Avioni supersonik që do ju dërgojë nga Londra në New York për 80 minuta – dizajn fantastik - Gazeta Express
string(88) "avioni-supersonik-qe-do-ju-dergoje-nga-londra-ne-new-york-per-80-minuta-dizajn-fantastik"

AutoTech

Gazeta Express

01/10/2022 1:17

Avioni supersonik që do ju dërgojë nga Londra në New York për 80 minuta – dizajn fantastik

AutoTech

Gazeta Express

01/10/2022 1:17

Një projektues spanjoll ka zbuluar një dizajn mahnitës për një aeroplan të ri supersonik që mund të arrijë nga Londra në Nju Jork për 80 minuta.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, Hyper Sting është një koncept i ri për aeroplanët e ardhshëm komercial supersonikë që do të udhëtojnë me 4000 km/h.

Lexo Edhe:

Kjo është pothuajse dyfishi i Concorde, i cili bëri fluturimin e tij të fundit gati dy dekada më parë.

Dhe projektuesi spanjoll Oscar Viñals thotë se 170 pasagjerë do të mund të shijojnë udhëtimin me mbi tre herë shpejtësinë e zërit.

Me rreth 100 metra gjatësi, Hyper Sting do të ishte mbi 30 metra më i gjatë se Concorde dhe do të kishte një hapje më të gjerë krahësh prej 51 metrash krahasuar me 26 të Concorde.

“Një epokë e re e fluturimit supersonik mund të jetë afër qoshes, por ka sfida për të kapërcyer kur bëhet fjalë për të fluturuar më shpejt se shpejtësia e zërit”.

Projektuesi i Barcelonës beson se koncepti i tij është i realizueshëm, por do të kishte nevojë për përparime në teknologji.