Asteroidi Bennu kalon pranë tokës - Gazeta Express
string(33) "asteroidi-bennu-kalon-prane-tokes"

Lajme

Gazeta Express

19/09/2023 14:25

Asteroidi Bennu kalon pranë tokës

Lajme

Gazeta Express

19/09/2023 14:25

Një asteroid i quajtur Bennu që ka fuqinë e 22 bombave atomike kalon pranë planetit Tokë çdo gjashtë vjet, por shanset për një goditje katastrofike janë vetëm një në 2700.

Siç raporton Daily Star, mostrat janë marrë nga sipërfaqja e tij dhe disa shkencëtarë spekulojnë se ai mund të bjerë në Tokë, konkretisht në shkretëtirën e Jutas më 24 shtator 2182, domethënë në saktësisht 159 vjet.

Lexo Edhe:

NASA vlerëson se Bennu mund të bëjë kërdi brenda 600 miljeve.

Ai tashmë po kryen misione të lidhura me Rich Burns, menaxheri i projektit OSIRIS-REx, tha se “ne jemi tani në fazën e fundit të kësaj përpjekjeje dhe ka ende disa milje për të bërë“.

Shkëmbi hapësinor vlerësohet të jetë rreth një e treta e një milje i gjerë, ndërsa asteroidi që shkaktoi zhdukjen e dinosaurëve ishte rreth gjashtë milje i gjerë, rreth 20 herë gjerësia e Bennu.