As për BMW nuk do të jetë gjithçka më njëjtë - Gazeta Express

As për BMW nuk do të jetë gjithçka më njëjtë

AutoTech

Gazeta Express

04/06/2021 1:22

BMW ka kthyer një faqe të re në historinë e saj me lansimin e modelit të parë elektrik me distinktivin “M”.

BMW i4 M50 bazohet në sedanin elektrik i4 dhe për të justifikuar statusin dhe reputacionin që shkronja M nuk mbart me vete, makina ka performancën më të lartë të siguruar nga një motor elektrik me 544 kuaj fuqi (400 kW) dhe 795 Nm çift rrotullues, transmeton Telegrafi.

Në krahasim me i4 të rregullt, M50 mori detaje të stilit sportiv në pjesën e jashtme, ndërsa pjesa e brendshme dominohet nga ekranet digjitale deri në 10,4 “dhe 14,7”.

Sidoqoftë, kabina e pasagjerëve është zbukuruar me një karakter të vërtetë drejtues.

Për shembull, sediljet janë nga modelet M3 dhe M4.

Me 544 kuaj fuqi, të siguruar nga dy motorë elektrikë, M50 arrin 100 km / orë në 3.9 sekonda, ndërsa shpejtësia maksimale është 225 km / orë.

Autonomia e vozitjes është 510 km (sipas standardit WLTP), dhe koha e karikimit të baterisë prej 10 deri në 80% të kapacitetit në një karikues të fuqishëm 200 kW zgjat 31 minuta.

Nëse karikohet në një karikues 11 kW, duhen 7.6 orë për të karikuar plotësisht baterinë.

BMW i4 M50 do të kushtojë rreth 70,000 euro dhe ai do të mbërrijë në dyqanet në vjeshtën e vitit 2021.