Arsenali synon fitore sonte në Liverpool kundër Evertonit, formacionet - Gazeta Express
string(69) "arsenali-synon-fitore-sonte-ne-liverpool-kunder-evertonit-formacionet"

Arsenali synon fitore sonte në Liverpool kundër Evertonit, formacionet

Futboll

Gazeta Express

17/09/2023 16:38

Një javë pasi që ai u bë njëri nga katër menaxherët e parë në Angli që humbet tri ndeshjet e para në sezonin e ri të Premier Ligës, trajneri Sean Dyche u tha se është favorit për t’u shkarkuar pasi që ai nuk arriti që ta mposht as Shefiell United si mysafirë ku barazoi 2-2.

Tani ata ju është dashur që pas kësaj ecurie të dobët të luajnë kundër Arsenalit që tashmë kanë nëntë pikë më shumë në ligë se kundërshtari.

Lexo Edhe:

Një dyshe i shqetësuar që pret që në këtë ndeshje të rikthehen një mori futbollistësh të lënduar, e ku mund të përfshinë të gjithë ata si; Dominic Calvert-Lewin, Michael Keane, Dwight McNeil (ky i fundit luajti si zëvendësues në ndeshjen kundër Sheffield) si dhe lojtarin e blerë Jack Harrison, e ku do të këtë një paraqitje të mirë.

Edhe pse këto statistika janë dekurajuese, skuadra nuk ka pse të shqetësohet pasi që ata kishin arritur ta marrin një fitore në shtëpi prej 1-0 kundër Arsenalit pas shtatë ndeshjeve pa fitore në Premier Ligë, duke humbur në gjashtë dhe barazuar në një, në një ndeshje ku Dyche ishte për herë të parë në drejtimin e Bluve të Liverpoolit.

Nuk ka asnjë klub në Premier Ligë që e ka shqetësuar më shumë Artetan së sa Evertoni. Fitorja e tij kundër kësaj skuadre është në masën 43 për qind ku ai ka fituar tri dhe ka humbur katër. Kjo është skuadra e dytë që Arteta ka humbur më së shumti nga ajo pas Manchester City ndaj të cilëve ka tetë humbje nga 10 ndeshje! Por me përforcimin e tyre prej 116 milionë euro dhe që shënoi kundër Manchester United, Topçinjtë e pamposhtur janë në një formë të mahnitshme dhe mund ta ndryshojnë këtë formë.

Kështu sonte në sulm për Evertonin kanë startuar Doucoure dhe Beto, derisa për Arsenalin sulmit sot i prin Nketiah që do të ndihmohet nga Saka dhe Martinelli. /GazetaExpress/

Formacionet zyrtare:

Everton

Arsenal

Ndeshja fillon në ora 17:30 në Goodison Park të Liverpoolit në Angli