Armenia kërkon ndihmën e BE-së për refugjatët e Nagorno-Karabakut - Gazeta Express
string(65) "armenia-kerkon-ndihmen-e-be-se-per-refugjatet-e-nagorno-karabakut"

Lajme

Gazeta Express

01/10/2023 22:05

Armenia kërkon ndihmën e BE-së për refugjatët e Nagorno-Karabakut

Lajme

Gazeta Express

01/10/2023 22:05

Armenia i ka kërkuar Bashkimit Evropian ndihmë për t’u përballuar fluksin e refugjatëve që mbërrijnë nga Nagorno-Karabakh pasi Azerbajxhani rifitoi kontrollin e enklavës javën e kaluar, tha sot zyra e kryeministres italiane Giorgia Meloni.

Nagorno-Karabaku njihet ndërkombëtarisht si pjesë e Azerbajxhanit, por është e banuar kryesisht nga armenë që shpallën pavarësinë si Republika e Artsakhut rreth tre dekada më parë.

Lexo Edhe:

Më shumë se 100,000 refugjatë kanë mbërritur në Armeni pasi Azerbajxhani nisi një operacion ushtarak për të rimarrë kontrollin e plotë të Nagorno-Karabakut, tha kreu i Komisionerit të Lartë të OKB-së për Refugjatët (UNHCR) të premten vonë.

Armenia i ka kërkuar BE-së strehim të përkohshëm dhe furnizime mjekësore, tha zyra e kryeministrit italian, duke shtuar se Roma po punon për të promovuar stabilizimin në rajon duke favorizuar dialogun midis Armenisë dhe Azerbajxhanit. Në njoftim thuhet gjithashtu se Italia aktivizoi menjëherë sistemin e mbrojtjes civile, duke nisur procesin e grumbullimit të mallrave për të mbështetur popullsinë në nevojë. /Abc news