Apple Reality Pro, pritet të vij me pamje dy herë 4K - Gazeta Express
string(51) "apple-reality-pro-pritet-te-vij-me-pamje-dy-here-4k"

Apple Reality Pro, pritet të vij me pamje dy herë 4K

AutoTech

Gazeta Express

31/05/2023 23:30

Kufjet e ardhshme të realitetit virtual të Apple, pritet të quhen Reality Pro dhe do të prezantohen për herë të parë më 5 qershor.

Kufjet do të kenë dy mikro OLED 1.41”, duke sjellë një rezolucion prej 4,400 ppi dhe mbi 5000 nits shkëlqim.

Lexo Edhe:

Në një postim vijues në Twitter, analisti tha se rezolucioni duhet të jetë “4K për sy”.

Matematika e thjeshtë zbulon se me një diagonale 1,41” dhe një ekran rrethor/katror, ​​ana është 1”, dhe rezolucioni është 4,000 x 4,000 piksele për ekran.

Këto shifra janë mbresëlënëse sepse rezolucioni i Meta Quest Pro është 1800 x 1920 për sy, ndërsa PlayStation VR 2 ka 2000 x 2040 pikselë për sy.

Numri i ndriçimit është 5 herë më i lartë se grimcat standarde që kemi raportuar në telefonat inteligjentë.

Sidoqoftë, syri i njeriut e percepton dritën ndryshe, dhe numri duhet të llogaritet në mënyrë eksponenciale.

Ngjashëm me f-stops, ekziston një hap nga 1000 nits në 2000 nits, një i dytë nga 2000 nits në 4000 nits, një i tretë nga 4000 në 8000 nits, etj.

Kjo do të thotë që ekranet Reality Pro do të jenë gati tre herë më të ndritshëm sesa ekrani i një smartphone me ndriçimin maksimal.

Kufjet pritet të kushtojnë rreth 1500 dollarë, që do të jetë një porosi e madhe për amatorët dhe entuziastët.

Ai do t’u reklamohet profesionistëve, të cilët ka të ngjarë të përdorin pajisjen për të zhvilluar një metaverse për klientët e ardhshëm, të cilët do të blejnë një Real Realitet jo-Pro me specifika më modeste dhe një çmim më të përshtatshëm për portofolin. /Shqip.com